Przegląd prasy

Pamięci tych, co zginęli na drogach

16 lutego 2010

f410ec649d3e86025834a70f45a8c94ab92630dd

(Fot.: PD@N 330-17)

Po raz pierwszy od 9 lat, Droga Krzyżowa, która odbywała się na 2,5 km szlaku męczeństwa bł. Karoliny w lesie, ze względu na zaspy śnieżne odbyła się w kościele w Zabawie. Od listopada 2001 roku nieprzerwanie każdego 18 dnia miesiąca o godz. 15.00 wyruszali pielgrzymi na szlak męczeństwa bł. Karoliny, aby rozważać jej cierpienie w świetle drogi krzyżowej Chrystusa. Krzyże na tej wałrudzkiej kalwarii są jedyne w swoim rodzaju. Na skrzyżowaniu belek krzyżowych jest puste miejsce, które wypełnia scena z męczeństwa bł. Karoliny, wokół tej sceny jest cierniowa korona. Przy każdej stacji stoi duży kamień, na którym umieszczony jest napis z psalmu, który był śpiewany podczas beatyfikacji młodej męczennicy 10 VI 1987r w Tarnowie. W roku bieżącym rozważania poprowadzi ks. Andrzej Chilewicz wraz z delegacją KSM z Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej. Wszystkich łączących się duchowo prosimy o zapalenie światła - znicza na zewnątrz domu, jako świadectwa naszego czuwania - pamięci o tych co zginęli na drogach i jako ofiary przemocy – apeluje kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak. Jeśli 18 dnia miesiąca na oknie w bloku czy prywatnym domu widzisz zapalony znicz to wiedz, że jest to znak pamięci i łączności duchowej z tymi, co odeszli. Idea ta pielęgnowana jest od 8 lat przez uczestników drogi krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Każdego miesiąca uczestniczy w niej od tysiąca do trzech tysięcy osób z różnych stron Polski. Po podjęciu budowy Centrum Terapii po Traumie, którego integralną częścią będzie pomnik ofiar wypadków drogowych dla bardzo wielu, którzy stracili swoich bliskich w różnych zakątkach kraju ma nie tylko symboliczne znaczenie. Zachęcamy, aby zamiast stawiania przydrożnych krzyży na miejscu wypadku, dać świadectwo pamięci i solidarności z tymi co cierpią przez zapalone w tym dniu światło - informuje ks. Szostak.