Przegląd prasy

Parkowanie tyłem a manewr cofania

7 marca 2005

Część 2 odpowiedzi

Pytanie: Mam pytanie: czy parkowanie tyłem (prostopadłe do jezdni) jest równoznaczne z manewrem cofania?
Jadąc dwukierunkową drogą wewnętrzną, zatrzymałam pojazd sygnalizując wcześniej zamiar skręcenia w prawo na miejsce postojowe usytuowane równolegle do pasa drogi tuż przy jego krawędzi. Kierujący jadącym za mną pojazdem zatrzymał się tuż za moim samochodem sygnalizując klaksonem, że przeszkadzam w ten sposób w ruchu drogowym, poczym ominął mnie i pojechał. Upewniwszy się, że nie ma już za mną żadnej przeszkody podjęłam manewr parkowania prostopadłego tyłem. Podczas wykonywania tego manewru nadjechał samochód, który próbując ominąć mnie z lewej strony uderzył rogiem prawego przedniego zderzaka w lewy przedni błotnik mojego samochodu. Kierowca tego pojazdu utrzymuje, że stał w bezpiecznej odległości za moim autem, natomiast parkowanie tyłem jest równoznaczne z manewrem cofania. Cofając uderzyłabym go tyłem mojego samochodu, tymczasem spotkał się jego przód z moim przodem. Czy mogę być uznana winną tej kolizji?
Bardzo proszę o niezwłoczną odpowiedź. Z poważaniem Urszula Walijewska

Opinia: Osoba kierująca pojazdem, który cofał w miejsce do parkowania nie była winna tej kolizji. Cofanie wymaga zachowania ostrożności, ten warunek był spełniony. Wykonywanie manewru parkowania prostopadłego tyłem było realizowane prawidłowo co potwierdza fakt, że nie było naruszenia bezpieczeństwa przy pierwszym etapie manewru - cofania po prostej. Następnie wykonano drugi etap - cofanie po łuku czyli parkowanie. Ustawa - Prawo o ruchu drogowym mówi, że jadący za pojazdem powinien zapewnić mu bezpieczne wykonanie manewru. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Pani, która parkowała i zamiar jej był sygnalizowany i widoczny. Kierujący drugim pojazdem nie zachowując bezpiecznej odległości przy omijaniu doprowadził do zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowca tego właśnie pojazdu jest winien powstania kolizji ponieważ nie umożliwił wykonania poprzedzajacemu pojazdowi manewru parkowania tzn. jego zakończenia oraz nie zachował bezpiecznej odległości. Bezsprzeczna wina cofającego jest wtedy, gdy tył jego pojazdu uszkadza inny pojazd, a przedstawiony opis uszkodzeń tego faktu nie potwierdza. Opinia o powyższym zdarzeniu jest wydana wyłącznie na podstawie, krótkiego opisu przedstawionego przez osobę parkującą. Opinię przygotował: Egzaminator JM.

Od Redakcji: Pozwalamy sobie przypomnieć, iż serwis PRAWO DROGOWE @ NEWS spełnia wyłącznie funkcję informacyjną. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania orzeczeń lub ekspertyz prawnych, te ostatnie przygotowują wyspecjalizowane kancelarie prawne.
Źródło Prawo Drogowe@NEWS