Przegląd prasy

PARTNER PROJEKTU: dyrektor WORD w Łomży- lepiej wyszkoleni instruktorzy, to lepsi kierowcy na drogach

29 maja 2011

36efedd28bf0b39fb0a5156fe013bf8a2e930d33

33b21fc306daaba765eb380fbee98ca7a848581e

(Fot.: PD@N 390-21-22)

^ Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. Funkcję tę pełni od początku istnienia Ośrodka tj. od lipca 1998 roku. Wcześniej zajmował się tymi sprawami w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży.

Pytanie redakcji tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS: W sobotę 28 maja br. zakończony został w Łomży cykl szkoleniowy w ramach ogólnopolskiego projektu “Wzrost kompetencji kadry ośrodków szkolenia kierowców”. Jak ocenia Pan celowość tego przedsięwzięcia?

Odpowiedź Mirosława Oliferuka, dyrektora WORD w Łomży: Celowość tego przedsięwzięcia oceniam bardzo wysoko. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zadań jakie stoją przed ośrodkami szkolenia kierowców. Jak wielka odpowiedzialność ciąży na instruktorach nauki jazdy. To przecież od nich zależy, jakie pokolenie wychowają, w jaki sposób przygotują przyszłych kierowców do uczestnictwa w ruchu drogowym. Tego typu przedsięwzięcia mają na celu podniesienie kwalifikacji instruktorów, co znacznie wpływa na proces szkolenia kandydatów na kierowców. Nie ulega przeciez wątpliwości, że im lepiej wyszkolone kadry instruktorskie, tym lepsi kierowcy będa poruszać się po naszych drogach.

 

Pytanie: W ramach zrealizowanego właśnie projektu przeszkoleni zostali przede wszystkim instruktorzy nauki jazdy. Jak planuje Pan realizację obowiązującego od ubiegłego roku corocznego, warsztatowego szkolenia kadr szkół jazdy? Jakie tematy – Pana zdaniem – byłyby konieczne do realizacji?

Odpowiedź: W roku bieżącym zamierzamy zorganizować szkolenie dla instruktorów nauki jazdy na przełomie września i października, tak aby przed wejściem nowych przepisów wynikających z ustawy o kierujących pojazdami wszyscy zainteresowani mogli rozstrzygnąć nurtujące ich problemy. Co do tematyki, to na pewno zagadnienia dotyczące wspomnianej już ustawy o kierujących i zmian w egzaminowaniu. Przede wszystkim chcemy położyć nacisk na omówienie zmian w egzaminach teoretycznych na prawo jazdy.

 

Pytanie: W 2007 roku “Poranny pl” pisał: “WORD w Łomży najpopularniejszym miejscem zdawania egzaminów na prawo jazdy”. Kandydaci na kierowców przyjeżdżali z Białegostoku, ale też z Warszawy, czy Poznania. A jak dzisiaj wygląda sytuacja i zdawalność w Państwa Ośrodku?

Odpowiedź: Sytuacja w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży nie uległa drastycznym zmianom. W dalszym ciągu egzaminujemy osoby z różnych miejscowości. Wynika to z położenia WORD w Łomży, który funkcjonuje na granicy trzech województw I(podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie). Niewielkiej zmianie uległa tylko ilość egzaminów, co zresztą zauważamy w całym kraju. WORD w Łomży odnotował nieznaczny spadek ilości zdających osób – na poziomie ok. 2% w stosunku do 2010 r., co spowodowane zostało kryzysem gospodarczym oraz demograficznym w Polsce. Zdawalność w naszym Ośrodku nie uległa zmianie i w dalszym ciągu oscyluje w granicach 43%.

Pytanie: Pod koniec ubiegłego roku otworzyliście nową siedzibę. “W ciągu ostatnich dziesięciu lat z usług łomżyńskiego WORD-u skorzystało blisko pół miliona osób. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na prawo jazdy w starym budynku zaczęło być ciasno. Dlatego też postanowiliśmy wykonać inwestycję, która będzie służyła przede wszystkim obywatelowi i to nie tylko temu, który przychodzi na egzamin, ale i wszystkim mieszkańcom Łomży i okolic” – powiedział Pan. Ośrodki egzaminowania w całym kraju stoją przed decyzjami zwolnień pracowników, ograniczeń taboru itp.? Jak ten kryzys demograficzny u Was? Czy Wasza inwestycja była rzeczywiście celowa?

Odpowiedź: Inwestycja, którą zakończyliśmy w ubiegłym roku byla strzałem w dziesiątkę. Biorąc pod uwagę spadek ilości osób egzaminowanych należalo przeprowadzić dywersyfikację źródeł przychodów. Kompleks WORD w Łomży stał się Regionalnym Centrum BRD, gdzie swoje miejsce znalazły m.in.: Pracownia Psychologiczna oraz Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. Ta ostatnia wyposażona w najnowocześniejszą linię diagnostyczną w naszym regionie. Oprócz tego dysponujemy – 4-stanowiskową myjnią bezdotykową firmy KARCHER oraz hamownią podwoziową 4x4 firmy MAHA. Cały kompleks jest dostępny dla wszystkich mieszkańców regionu.

Poza tym nalezy pamiętać o zbliżających się zmianach wynikających z ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którą każdy młody stażem kierowca w terminie pomiędzy 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy będzie zobowiązany do odbycia 2-godzinnego szkolenia w WORD. W tym celu w budynku administracyjno-gospodarczym utworzyliśmy 4 sale wykładowe wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny, w tych salach możemy jednocześnie szkolić ok. 140 osób. Oprócz tego wychodząc naprzeciw naszym klientom otwieramy sklepik z materiałami dydatkycznymi. Poszerzamy ofertę szkoleniową – zajęcia prowadzą najlepsi wykładowcy, z wieloletnim stażem.

Ponadto zamierzamy wybudować plytę poślizgową (ODTJ I stopnia), z której będa mogli korzystać kierowcy zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami (pomiędzy 4-8 miesiącu po uzyskaniu uprawnień obowiązkowa 1 godzina szkolenia na płycie).