Przegląd prasy

PFSSK: w szkoleniach wzięło udział ponad 1400 osób

2 lutego 2013

 

 

757689c9dc70e4d9916a012eaed026357ada513e(Fot.: PD@N 455-53)

 

1. Szkolenia w regionach.

 

Z dniem 19 stycznia 2013 r. rozpoczął się proces wdrażania zmian, które dotyczą kierujących, kierowców i kandydatów na kierowców w związku z zapisanymi w ustawie o kierujących pojazdami oraz w rozporządzeniach wydanych do tej ustawy. W ramach działalności PFSSK zaplanowaliśmy i zorganizowaliśmy szkolenia w zakresie zmian, które były dedykowane dla członków stowarzyszeń  regionalnych oraz dla instruktorów kierowników ośrodków szkolenia, kadry zarządzającej i innych osób związanych z działalnością szkoleniową  nie koniecznie zrzeszonych w organizacjach regionalnych.

Szkolenia zostały przeprowadzone w: Bełchatowie, Białymstoku, Olsztynie, Wrocławiu, Pile, Gorzowie Wielkopolskim, Sieradzu, Poznaniu, Skierniewicach, Spale, Warszawie i Szczecinie. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W szkoleniach udział wzięło ponad 1400 osób. Założyliśmy, że w szkoleniach powinni brać udział  również przedstawiciele starostw i WORD. Cel ten udało nam się w pełni zrealizować. WORD-y również organizacyjnie wspierały nasze działania. Jestem przekonany, że przeprowadzone szkolenia będą kontynuacją oraz rozwinięciem pozytywnej, dobrej współpracy pomiędzy wymienionymi wyżej trzema ogniwami i przyniosą wyraźne efekty w postaci poprawy jakości naszych usług, poprawy organizacji szkolenia i egzaminowania w naszym kraju jak również oczekiwanej poprawy bezpieczeństwa na drogach. W czasie szkoleń zostały przewidziane prezentacje firm wydawniczych, przedstawicieli oferujących usługi w zakresie sprzedaży kas fiskalnych, podpisów elektronicznych i innych usług związanych z nowoczesnym prowadzeniem OSK. Obecni na szkoleniu otrzymali pakiety materiałów zawierających nowości wydawnicze zarówno dla OSK jak i uczestników kursów prawa jazdy.

Cieszy nas fakt dużego zainteresowania naszymi szkoleniami. Kontaktowali się z nami szkoleniowcy z terenu całej Polski, z odległych miejscowości - nawet do 200 km. od miejsca organizowania spotkań.

Tematy konferencji:

*Zmiany w ustawie o kierujących referowane przez przedstawicieli WORD-ów dotyczące zmian w systemie egzaminowania.

*Starostwa w zakresie PKK i nadzoru nad OSK

*PFSSK - koordynator w wprowadzaniu zmian dotyczących nowych zasad prowadzenia OSK.  

*Zmiany związane ze szkoleniem.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady kol. Krzysztofa Bandosa  Wiceprezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, doświadczonego szkoleniowca, właściciela OSK RONDO w Łowiczu - wykładowcy na kursach dla kandydatów na instruktorów nawet w odległych od Łowicza OSK. Krzysztof Bandos posiada również uprawnienia egzaminatora.

Szkoli we własnym ośrodku w zakresie kat. A, B. Prowadzi również zajęcia na kursach dla kierowców zawodowych. Posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w pełnym zakresie naszej szkoleniowej działalności. W mojej ocenie jest pierwszym i najlepszym kandydatem na trenera i wykładowcę na kursach w ramach warsztatów szkoleniowych dla instruktorów.

Najważniejszymi osiągnięciami naszych działań są wyłonione podczas wykładów i dyskusji wątpliwości co do stosowania i interpretacji nie których zapisów w nowych aktach prawnych. Posiadamy wiedzę, w oparciu o którą będziemy kierować zapytania do Ministerstwa, Starostw i WORD-ów z prośbą o podanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów. Podsumowałem I etap szkolenia, ale deklaruję dalsze zaangażowanie federacji w organizację kolejnych szkoleń. 

Okres wdrażania przepisów trwa i zachęcam do odwiedzania naszej strony internetowej  a tam będą zamieszczane informacje o organizowanych szkoleniach i innych naszych działaniach.

2. Nowy egzamin z teorii.

Wyniki z egzaminów są poniżej naszych i nie tylko naszych oczekiwań. Należy zwrócić uwagę, że zdecydowana większość zdających nie miała możliwości przed przystąpieniem do egzaminu z teorii zapoznać się z formą nowego systemu egzaminowania. 

W tematyce nowych pytań pojawiło się wiele nowych zagadnień, które są nieznane nawet niektórym szkoleniowcom, np. zagadnienia z warunków technicznych dotyczące wymiarów pojazdów. Nie ukrywam, że w pytaniach, które są dostępne w internecie oraz kierowanych do OSK i zdarzają się błędy. Stąd trudność w zaliczeniu teorii. 

W obecnym czasie jedynym rozwiązaniem problemu zdawalności egzaminów z teorii jest zorganizowanie dodatkowych zajęć fakultatywnych dla osób, które oczekują na egzamin. Myślę, że dla większości dobrze prowadzonych OSK nie powinno to stanowić problemu. Zajęcia takie muszą prowadzić doświadczeni i dobrze przygotowani wykładowcy. 

Pamiętam czas, kiedy do egzaminu   zostały wdrażane testy wielokrotnego wyboru. W pierwszych tygodniach funkcjonowania nowego systemu sytuacja była podobna, zdawalność była na bardzo niskim poziomie. 

Problem egzaminu teoretycznego polega na braku przed wdrożeniem systemu możliwości obycia się osób zdających z innym interfejsem programu egzaminacyjnego. W obecnej chwili, gdy rynek pomocy szkoleniowych jest już nasycony aplikacjami pozwalającymi przeprowadzić symulacje egzaminu sytuacja zdawalności zdecydowanie ulegnie zmianie, gdyby takie programy trafiły do OSK z początkiem grudnia, problem byłby o wiele mniejszy a może nawet nie zauważalny pod względem wyników na egzaminie.

PFSSK popiera nową ideę egzaminowania wykluczającą możliwość wyuczenia się pytań egzaminacyjnych na pamięć, zwracamy jednak uwagę na fakt, że osoby wyszkolone w OSK, który nie rozdaje płytek z pytaniami egzamin w nowych realiach zdają. Tak naprawdę nowy egzamin jest łatwiejszy, trzeba tylko znać przepisy i tyle.

Nowy system egzaminowania wyklucza OSK nierzetelne, idące na łatwiznę, generujące kandydatów na kierowców, którzy na drogach są nieodpowiedzialni i przyczyniają się do budowania statystyk na zastraszającym poziomie. Z takimi OSK należy szybko skończyć i PFSSK na najbliższy okres działania między innymi taki cel ma wytyczony w swoich założeniach.

To pierwsze krótkie podsumowanie ostatnich wydarzeń na rynku szkoleniowym. Zwracam się z prośbą do wszystkich uczestników naszych spotkań oraz do wszystkich szkoleniowców o sygnalizowanie nam problemów, które napotkają Państwo w procesie wdrażania nowych rozwiązań. Uprzejmie proszę przesyłać wszystkie uwagi poprzez formularz kontaktowy, zamieszczony na stronie PFSSK (http://pfssk.pl/pl/kontakt).

Prezes PFSSK Krzysztof Szymański