Przegląd prasy

Pojazd nie powinien zajmować więcej niż jeden pas ruchu

30 lipca 2013

776021d764f70388239cbbd9ef8290d7b7ce8fdd

(Fot.: PD@N 470-44policja)

Okres wakacyjny jest też okresem intensywnych prac polowych. W związku z tym na drogach często można spotkać maszyny i urządzenia rolnicze, które nie zawsze poruszają się zgodnie z przepisami, niejednokrotnie powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ostatnich dniach doszło do dwóch tragicznych w skutkach wypadków, w których w zderzeniu z kombajnem zginęły cztery osoby.

Okres żniw i związane z tym prace polowe jest okresem, gdy na drogach pojawia się wiele maszyn i urządzeń rolniczych. Niestety, często poruszają się one niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Dotyczy to zwłaszcza kombajnów zbożowych, które przemieszczają się po drogach publicznych z zamontowanymi na przedzie hederami. Jadący w ten sposób kombajn, swoją szerokością zajmuje znaczną część sąsiedniego pasa ruchu, lub pasa przeznaczonego dla przeciwnego kierunku jazdy. W każdym przypadku przed wyjazdem na drogę, heder powinien być demontowany i przewożony na specjalnym wózku ciągniętym np. przez kombajn. Problem dotyczy też innych maszyn rolniczych, samobieżnych lub holowanych przez ciągniki rolnicze, które ze względu na swoje rozmiary zajmują znaczną część jezdni. Ponadto, maszyny i urządzenia rolnicze często powodują zagrożenie w ruchu ograniczając widoczność na drodze lub zmuszając kierujących innymi pojazdami do zjazdu na pobocze.

Należy pamiętać, że zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, żaden pojazd poruszający się po drodze publicznej nie może zajmować więcej niż jednego pasa ruchu, bez względu na to czy pasy są wyznaczone czy też nie. Należy też pamiętać, że pojazd, którego szerokość przekracza 3.2 metra powinien poruszać się z pomocą pilota.

Niestety, nieprzestrzeganie przepisów, brak ostrożności oraz zdrowego rozsądku prowadzi często do tragedii.  I tak, w miejscowości Sławogóra Nowa, w powiecie mławskim doszło do bardzo tragicznego w skutkach wypadku drogowego.  Jadący drogą powiatową w kierunku Mławy, osobowy daewoo lanos, na prostym odcinku drogi zderzył się czołowo z poruszającym się w przeciwnym kierunku kombajnem rolniczym.  W lanosie podróżowało trzech mężczyzn w wieku, 24, 28 i 51 lat. Wszyscy ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia.  Jak ustalili policjanci na przedzie kombajnu zamontowany był heder. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą badane w trakcie prowadzonego postępowania. Podobny wypadek miał miejsce 30 lipca w miejscowości Głuchów w powiecie siedleckim. 48-letnia kobieta kierująca renault najechała na tył kombajnu ponosząc śmierć w wyniku odniesionych obrażeń. Kolejnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu są pijani kierowcy którzy kierują tymi maszynami. Przykładem tego są zatrzymani wczoraj (30 lipca) na terenie powiatu pułtuskiego, dwaj kierowcy. W miejscowości Łubienica Superunki, policjanci zatrzymali do kontroli kombajn zbożowy. Kierującym okazał się 48-latek z gminy Rzewnie pow. Maków Maz. Podczas kontroli policjanci wyczuli od kierującego alkohol. Mężczyzna poddany został badaniu, które wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Kolejne podobne wydarzenie miało miejsce w miejscowości Przemiarowo. 45-letni mężczyzna  kierował ciągnikiem rolniczym mając 3,17 promila w wydychanym powietrzu. Obaj mężczyźni trafili do izby wytrzeźwień. Odpowiedzą za jazdę po pijanemu. Grozi im kara do dwóch lat więzienia. Aby uniknąć takich tragedii mazowieccy policjanci apelują, do rolników korzystających z kombajnów i innych maszyn rolniczych, aby pamiętali, że niestosowanie się do pewnych zasad oraz brak respektowania przepisów  może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Do kierujących pojazdami, aby pamiętali, że zwłaszcza w okresie letnim na drogach można często napotkać na przemieszczające się maszyny rolnicze i by w związku z tym zachowali szczególną ostrożność - informuje i apeluje Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Słowa kluczowe pas ruchu