Przegląd prasy

Policyjny apel o bezpieczny weekend

30 kwietnia 2010

Przed nami długi majowy weekend. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszy w trasy. To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych. W tym czasie policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania “Bezpieczny weekend”. Nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwało więcej niż zazwyczaj funkcjonariuszy - i to zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych.

Wyjeżdżając na długi weekend, musimy być świadomi, że w najbliższych dniach o bezpieczeństwo na drogach zadbają nie tylko policjanci, ale również urządzenia do automatycznej kontroli prędkości jazdy. Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które można zapłacić mandat. Na zdjęciu zrobionym za pomocą fotoradaru lub wideorejestratora widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, czy ma zapięte pasy, a pojazd, którym kieruje - włączone światła. Punkty za poszczególne wykroczenia są sumowane. Podczas planowanych działań, oprócz kontroli prędkości, policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci. Pamiętajmy! Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Prowadząc pojazd, odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Ładna pogoda jest również okazją do weekendowych wypraw rowerowych. Planując takie wyprawy po drogach publicznych, musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Każdego roku około 6 tys. rowerzystów ulega wypadkom drogowym. Na skutek tych zdarzeń ponad 500 z nich ponosi śmierć, a ponad 5 tys. odnosi obrażenia ciała.

Kierowcy samochodów muszą być świadomi, że rowerzysta należy do niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz mimo to ma takie same prawa na drodze jak kierowcy innych pojazdów. Rowerzyści zaś są obowiązani do bezpiecznej i zgodnej z przepisami jazdy, tak aby siebie i innych nie narażali na wypadek. Wzajemny szacunek na drodze pomoże wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu - apeluje KG Policji.