Przegląd prasy

Przed sezonem rowerowym

7 marca 2010

Komenda Stołeczna Policji radzi: Zbliża się okres wiosenny. Jest to czas, w którym na ulice wyjeżdża wielu rowerzystów. Niestety, ci użytkownicy dróg, są często uczestnikami groźnych wypadków. Aby rowerowa podróż była bezpieczna właściciele rowerów muszą zadbać m.in. o niezbędne wyposażenie swojego pojazdu. Mogą im w tym pomóc producenci, importerzy i dystrybutorzy rowerów. Na bezpieczeństwo rowerzystów na drodze duży wpływ ma odpowiednie wyposażenie ich pojazdów w niezbędne oświetlenie i inne urządzenia. Pamiętajmy, że brak obowiązkowego wyposażenia roweru, oprócz łamania prawa, może być przyczyną groźnych wypadków, w których to właśnie rowerzyści mają najmniejsze szanse wyjść bez uszczerbku na zdrowiu. Stąd apelujemy do samych rowerzystów jak i do producentów, importerów i dystrybutorów rowerów, aby przyczyniali się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, kupując i sprzedając już właściwie wyposażony pojazd.

Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła:
- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu -jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny),
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

Stołeczni  policjanci zachęcają także do zaopatrywania się w dodatkowe elementy odblaskowe na rowery, ale także na ubranie rowerzysty np. kamizelki. Wszystko to wpływa na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach i przyspiesza reakcję kierowców.

Słowa kluczowe rowery rowerzyści