Przegląd prasy

Punkty, mandaty – brak zdrowego rozsądku

12 maja 2008

43 punkty karne i 2 tys. mandat!!! Na krajowej “siódemce” w miejscowości Zielonka Pasłęcka policjanci ruchu drogowego zauważyli, jak kierowca vw golfa wyprzedza pojazd na skrzyżowaniu i na podwójnej linii ciągłej. Funkcjonariusze, z uwagi na duże natężenie ruchu, nie mogli od razu zatrzymać pojazdu. Policjanci podjęli pościg, aby zatrzymać kierującego do kontroli w bezpiecznym miejscu. Cały czas wideorejestrator zapisywał kolejne wykroczenia popełniane przez osobę kierująca vw golfem. W miejscowości Zielony Grąd policjanci zatrzymali samochód. Jak się okazało kierowała nim 31-letnia mieszkanka Malborka. Kobieta wyprzedzała na skrzyżowaniu i kilka razy na podwójnej linii ciągłej. Ponadto dwukrotnie przekroczyła dozwoloną prędkość o ponad 40 km/h i o 60 km/h. Za popełnione wykroczenia kierująca powinna dostać 43 punkty karne i mandat w wysokości 2 000 złotych. Kobieta odmówiła przyjęcia mandatu. Policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego. 

42 punkty za 10 wykroczeń. Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 19-letka, który po publicznej drodze poruszał się motocyklem bez tablic rejestracyjnych. Jakby tego było mało, nastolatek w czasie ucieczki przed funkcjonariuszami, aż dziesięciokrotnie złamał przepisy ruchu drogowego, a na dodatek wjechał w policyjny samochód. Kiedy pilnujący bezpieczeństwa na drogach policjanci z ruchu drogowego komendy wojewódzkiej w Kielcach zauważyli mężczyznę jadącego motocyklem bez tablic rejestracyjnych, natychmiast postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Gdy motocyklista zorientował się, że jadący za nim samochód to nieoznakowany radiowóz, zaczął uciekać. Policjanci ruszyli w pościg za uciekinierem. Prędkość jaką miejscami osiągnął motocyklista to blisko 240 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Uciekając przed policjantami 19-latek o mały włos nie spowodował także wypadku drogowego na przejściu dla pieszych. Po przejechaniu prawie 50 kilometrów i popełnieniu 10 wykroczeń drogowych motocyklista nagle się zatrzymał. Prawdopodobnie motor na chwilę odmówił “posłuszeństwa”. To umożliwiło policjantom bezpieczne wyprzedzenie uciekiniera. Kiedy mundurowi wysiedli z radiowozu, 19-latek gwałtownie ruszył z miejsca i ... wjechał w policyjny samochód. Jak się okazało młodzieniec nie tylko nie posiadał wymaganych dokumentów pojazdu, ale nie miał także uprawnień do prowadzenia motoru. W sumie "uzbierał" aż 42 punkty karne. Policjanci materiały w jego sprawie prześlą teraz do sądu grodzkiego. Może mu grozić utrata posiadanego prawa jazdy na samochody osobowe oraz wysoka kara grzywny.

 

Policja apeluje o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku!!!

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, ludzka brawura, jazda po alkoholu, ale także nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, wyprzedzanie na tzw. trzeciego czy zwykły brak umiejętności niedoświadczonych kierowców. Policjanci zapowiadają konsekwentną walkę z piratami drogowymi i przestrzegają, że warto ściągnąć nogę z gazu, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Słowa kluczowe mandaty punkty karne