Przegląd prasy

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

16 listopada 2008

779da76395a808386bbc5feb97911ea5a0b92ae9 (274-20)

Zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) – przez szereg lat znany jako Europejski Dzień Pamięci – jest obecnie obchodzony w wielu państwach na całym świecie. Jest on wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych. Jest też okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć w celu poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Doceniając wagę problemu bezpiecznych dróg oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, Zgromadzenie Ogólne ONZ - wystąpiło z inicjatywą ustanowienia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tym roku wypadł on w minioną niedzielę tj. 16 listopada 2008 roku.
Od kilku lat Krajowy Duszpasterz Kierowców oraz Miva Polska, organizują krajowe obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ważnym akcentem obchodów jest Msza święta w intencji Ofiar i Poszkodowanych w tych tragicznych zdarzeniach. W tym roku w uroczystości włączył się kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na główne obchody Dnia Ofiar, albowiem przy sanktuarium powstanie ośrodek pomocy ofiarom wypadków drogowych. W mszy, koncelebrowanej 16 listopada 2008 roku przez krajowego duszpasterza kierowców ks. Mariana Midurę, uczestniczyły rodziny, które w wypadkach straciły bliskich. Podczas uroczystości nie zabrakło symboli... Bliscy ofiar śmiertelnych wypadków, przywieźli do Zabawy zdjęcia i życiorysy tych, których stracili, wraz z opisem okoliczności śmierci. Dane spisane na kartkach zostały złożone w trakcie liturgii do zakładanej w sanktuarium Księgi Pamięci o Ofiarach Wypadków. W homilii nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk apelował o roztropność i rozwagę na drogach. Przypomniał także, że większość wypadków jest spowodowana nieuwagą lub brawurą.

Pomysł budowy Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy Powypadkowej oraz Pomnika Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest odpowiedzią m.in. na list rodziców maturzystów z Białegostoku, którzy zginęli podczas pielgrzymki do Częstochowy. Według planów, ośrodek mógłby pomieścić jednorazowo około 100 osób. Znajdą się w nim sale terapeutyczne, kaplica, miejsca do przebywania w samotności oraz do rozmów rodzin z kapłanami. Zbiórką na budowę ośrodka zajmie się specjalnie w tym celu powołane stowarzyszenie. Fundusze będą miedzy innymi pochodziły z grzywien sprawców wypadków oraz z dotacji unijnych.

739c49c120899db3e6e6880420c20e225c42a2f2 

(274-18)

^Chcąc uczcić pamięć tych, którzy zginęli w wypadkach drogowych mazowieccy policjanci w ramach kampanii "Zabłyśnij na drodze" wspólnie z pracownikami towarzystwa ubezpieczeniowego UNIQA w wybranych parafiach regionu radomskiego, rozdawali kamizelki odblaskowe i ulotki promujące bezpieczne zachowania na drodze. Akcja ta jest skierowana głównie do niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli rowerzystów i pieszych, w myśl zasady, gdy jesteś widoczny, to jesteś bezpieczniejszy. Po zakończeniu mszy umundurowany policjant wraz z przedstawicielem firmy wręczali kamizelki tym osobom, które zadeklarowały, że włożą je na siebie podczas jazdy rowerem.