Przegląd prasy

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

20 listopada 2011

To już kolejny – 6. raz obchodzono Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. To kolejna okazja do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy - mówi krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura i apeluje o pamięć o ofiarach wypadków.Jak przypomniał ks. Midura, według danych Komendy Głównej Policji, każdego dnia na polskich drogach ginie - średnio - 15 osób, a ponad 170 zostaje rannych; według badań Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe zajmują 9. pozycję na liście przyczyn nagłych zgonów. Rocznie na świecie ginie 1,3 mln osób, co daje 4 tys. osób dziennie. -To ogromna liczba! A dochodzi do tego bardzo wielu, którzy przez całe życie noszą duchowe zranienia i traumę po tragicznej stracie najbliższych - zaznaczył. Dodał, że obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach lub zostali poszkodowani.

 

 

Doceniając problem bezpiecznych dróg oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło trzecią niedzielę listopada jako coroczny Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Od czterech lat dzień ten jest dla całej społeczności międzynarodowej wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych. Jest też okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest 20 listopada.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe zajmują 9. pozycję na liście przyczyn nagłych zgonów. Zagrożeń na drogach nie udaje się całkowicie wyeliminować z naszego życia.W Polsce każdego dnia ginie na drogach średnio 10 - 11 osób, a około 135 zostaje rannych. To ogromna liczba! A dochodzi do tego bardzo wielu, którzy przez całe życie będą mieli traumę po tragicznej stracie najbliższych. W naszym kraju obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach lub zostali poszkodowani. Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz okazania troski osobom poszkodowanym na drogach. Mszy świętej w tej intencji będzie przewodniczył Biskup Marek Solarczyk, biskup (nominat) pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej w Katedrze Warszawsko-Praskiej w niedzielę 20 listopada 2011 r. o godz. 12.30. Tego samego dnia, o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w Sanktuarium w Zabawie w diecezji tarnowskiej, gdzie powstał Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przestępstw. Dzień Pamięci to kolejna okazja do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie apelują do pieszych i kierowców o przestrzeganie przepisów drogowych i szczególną ostrożność na drodze.

Apel do kierowców i pieszych. Śmierć, kalectwo, cierpienie, nieszczęście poszkodowanego i dramat jego rodziny – tym niejednokrotnie kończy się bezmyślność na drodze! Piesi pojawiają się na drogach prawie tak często jak samochody – różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych maszyn są całkowicie bezbronni. Wypadki z ich udziałem stały się obecnie niezwykle poważnym problemem. Zwracamy uwagę, że właśnie zaczął się dla pieszych najgorszy okres – jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji. Apelujemy więc do wszystkich: kierowców i pieszych: “Przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego”. Piesi: nie lekceważcie obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używajcie elementów odblaskowych. Pamiętajcie, że ubrany na czarno człowiek poruszając się po zmroku "zlewa" się z otoczeniem i jest praktycznie niewidoczny dla prowadzących samochody. Rowerzyści: poruszajcie się na sprawnych, oświetlonych rowerach i zawsze na trzeźwo. Kierowcy: pamiętajcie, że wasza nieostrożność może skończyć się czyjąś śmiercią. Zadbajmy też wszyscy o ludzi starszych. Uczulajmy ich na zagrożenia. Analiza wypadków drogowych dowodzi, że rocznie kilkaset osób w wieku powyżej 60 roku życia jest ofiarami wypadków drogowych. Główne przyczyny tych zdarzeń to: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym samochodem, wychodzenie na jezdnię zza przeszkody (np. zza autobusu) i przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Uważajmy więc wszyscy na drogach, aby nie tylko uniknąć tragedii, ale spokojnie wyruszać w drogę i bezpiecznie wracać do domu!

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Biuro Ruchu Drogowego KGP