Tej jesieni w Poznaniu ma zacząć działać coś, co można nazwać "mapą ulicznych korków". System inteligentnej nawigacji stworzyli naukowcy z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. To pierwszy taki system w Polsce i zarazem jeden z elementów gigantycznego projektu pod nazwą "Mobilne miasto". - To coś podobnego do GPS, z tą różnicą, że GPS podaje kierowcy najkrótszą trasę. My stworzyliśmy aplikację, która informuje: gdzie w Poznaniu są korki, ile w nich postoimy i jak je objechać - opowiada szef i współautor projektu dr Mikołaj Sobczak z Politechniki Poznańskiej. Kierowca będzie mógł to sprawdzić, wysyłając SMS pod specjalny numer. Ale informację o sytuacji na poznańskich drogach poda mu też radio, o ile ma ono funkcję RDS. Aplikację będzie można też zainstalować bezpośrednio w telefonie komórkowym lub na palmtopie. - Pomysł wydaje się naprawdę fantastyczny! Moim zdaniem tego nie ma jeszcze żadne miasto w kraju - nie ukrywa entuzjazmu Jerzy Nawrocki, zastępca dyrektora ds. zarządzania ruchem w Zarządzie Dróg Miejskich.
Mobilne miasto: To nazwa autorskiego pomysłu dr. Mikołaja Sobczaka stworzonego w latach 1998-2006 roku w Laboratorium Systemów Mobilnych w Instytucie Informatyki na Politechnice Poznańskiej. Prócz projektu dotyczącego nawigacji, "Mobilne miasto" to jeszcze siedem innych projektów: "Parking" - pozwoli zarezerwować miejsce na dowolnym postoju w Poznaniu; "City Guide" - znaleźć najkrótszą i najlepszą drogę w mieście; "Trambus" - wybrać najlepsze połączenie tramwajowe i autobusowe; "Taxi Dip" - zarządzać flotyllą taksówek.