Przegląd prasy

System viaTOLL działa

3 lipca 2011

Komunikat GDDKiA: System viaTOLL działa

Ruszył elektroniczny system poboru opłat viaTOLL. System swoim działaniem obejmuje wybrane odcinki autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Opłata elektroniczna zastępuje dotychczasowy system winietowy.

Via TOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów i mikrobusów przewożących powyżej 9 osób. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 22.03.2011 r.,system obowiązuje na wskazanych w nim odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych.

Wykonawca systemu, firma Kapsch jest zobowiązana kontraktem m.in. do  utrzymania sprawności systemu i do zapewnienia poboru opłaty elektronicznej na wszystkich drogach wskazanych w rozporządzeniu. Kontrakt przewiduje, że wszelkie szkody Skarbu Państwa wynikające z uchybień w funkcjonowaniu systemu, zostaną pokryte przez wykonawcę.

Informacje dotyczące systemu viaTOLL, wykaz sieci dróg objętych systemem, stawki opłat oraz szczegóły dotyczące procesu rejestracji znajdują się na stronie internetowej systemu - www.viatoll.pl.

Zaczął działać system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami i drogami krajowymi tzw. viatoll. To dwudniowe opóźnienie. Jak informowała wdrażająca system austriacka firma Kapsch, przyczyną opóźnienia było niepodłączenie urządzeń zamontowanych na bramownicach naliczających samochodom przejechane kilometry do systemu informatycznego. E-myto będą płacić kierowcy ciężarówek i autobusów oraz samochodów osobowych, do których doczepiona jest przyczepa, co powoduje, że masa auta z przyczepą przekracza masę 3,5 t. Kierowcy aut osobowych będą nadal płacić za autostrady na bramkach. Z elektronicznego systemu poboru opłat będą mogli dobrowolnie korzystać od przyszłego roku. Obecnie system e-myta obejmuje sieć 1560 km dróg. Wysokość opłaty będzie uzależniona od przejechanych kilometrów. Będzie je rejestrowało przymocowane do przedniej szyby samochodu urządzenie Viabox. Urządzenia z aut będą się komunikować z czujnikami na bramownicach ustawionych przy płatnych odcinkach dróg. Stawki opłaty za drogi będą wynosić od 0,20 zł do 0,53 zł za kilometr autostrad i dróg ekspresowych oraz od 0,16 zł do 0,42 zł za kilometr dróg krajowych. Więcej za przejazd będą płaciły samochody cięższe i bardziej zanieczyszczające środowisko, a lżejsze i przyjaźniejsze środowisku – mniej. Dochody z e-myta mają trafiać do Krajowego Funduszu Drogowego.

1abbe8adb9d9292bc5677aa516f6d977667e9f6f

(Fot.: PD@N 32)

Viatoll - E-myto pobierane jest na następujących odcinkach

0e3d0909dbd933db6b0eaa37e4009f507588abb5

(Fot.: PD@N 392-33)