Na łódzkich ulicach 25 funkcjonariuszy z drogówki z całego województwa uczyło się kierować ruchem. Funkcjonariusze obu płci, odziani we fluorescencyjne kamizelki i obowiązkowe białe rękawiczki, na zmianę rozładowywali korki na rogu al. Unii Lubelskiej i ul. Konstantynowskiej oraz w okolicach ulic Krakowskiej i Biegunowej. - Najważniejsza jest droga z pierwszeństwem, na nią należy zwracać najwięcej uwagi! - przekrzykiwał szum silników młodszy aspirant Piotr Jabłoński z wydziału ruchu drogowego KWP, instruując kursantów. - Jesteście tu po to, żeby upłynnić ruch!
Teraz w Łodzi uprawnienia do kierowania ruchem drogowym ma zaledwie 20 policjantów. Po szkoleniach ta liczba wzrośnie niemal o 100 proc. Specjalny kurs skończy wkrótce 17 policjantów z Łodzi i 58 z komend w Łódzkiem. Łódzka komenda wojewódzka jako pierwsza w kraju zorganizowała takie szkolenia dla swoich pracowników z drogówki. Trzy grupy kursantów zostaną przeszkolone w sieradzkim Ośrodku Szkolenia Policji. Najpierw "na sucho" kursanci powtarzają gesty i nawyki niezbędne przy regulacji ruchu i powtarzają przepisy. Później wprawiają się na sieradzkich skrzyżowania, by w końcu - tak jak wczoraj - przejść chrzest bojowy w Łodzi. Podinspektor Joanna Kącka z komendy wojewódzkiej: - Przeszkoleni nie wyjdą od razu na łódzkie skrzyżowania do kierowania ruchem. Nie mamy zresztą żadnego planu walki z korkami w Łodzi. Możliwe, że funkcjonariusze po kursie będą oddelegowani do innych zadań. Bo drogówka zajmuje się przede wszystkim obsługą wypadków i kolizji, a tych - szczególnie jesienią - jest bardzo dużo. Musimy zadbać, żeby kierowcy nie czekali godzinami na przyjazd radiowozu. To pilniejsze niż rozładowywanie korków. Jednak dzięki szkoleniu komendant miejski będzie miał więcej sił do dyspozycji w razie potrzeby.
Dodatkowe szkolenia przydałyby się także... kierowcom. - Wielu nie zna podstawowych znaków, jakie daje policjant - mówił sierżant Wojciech Gościłowicz. A to dość proste zasady: * linia barków policjanta sugeruje kierunek jazdy, * uniesiona pionowo dłoń to czerwone światło, * ręka w górze - "Uwaga, będzie zmiana świateł". Trzeba pamiętać, że policjant na skrzyżowaniu jest ważniejszy od świateł i znaków. Radziłbym kierowcom dokładne patrzenie na ręce funkcjonariusza. Wskazany jest też kontakt wzrokowy. Tylko wtedy nasza praca na skrzyżowaniach przyniesie efekty.
(268-5)
^Ponaglanie ruchu (policjant przesuwa dłoń na wysokości twarzy)