Przegląd prasy

Tajne statystyki zdawalności

7 listopada 2010

W dzienniku “Gazeta pl Płock” czytamy: w wielu miastach w Polsce nikt nie robi tajemnicy z tego, absolwenci których szkół jazdy najlepiej zdają egzaminy na prawko. W Płocku też robi się takie zestawienia. Tylko że ludzie poznać ich nie mogą. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego co pół roku przygotowują dla nadzorujących je urzędów zestawienie o zdawalności w poszczególnych szkołach nauki jazdy. Jak ustaliliśmy – pisze redakcja - statystyki na swoich stronach internetowych publikują WORD-y m.in. w Legnicy i we Wrocławiu. Np. w Legnicy WORD ma opinię prawną z Urzędu Marszałkowskiego, że może to robić. Ale pod warunkiem, że nie będzie klasyfikował, kto najlepszy, a kto jest najgorszy. Po prostu są publikowane pełne dane alfabetycznie. We Wrocławiu WORD publikuje w zestawieniu ośrodki, które zostały podzielone na cztery grupy w zależności od ilości przeprowadzonych egzaminów praktycznych na kategorię B. A w Płocku? O dane dziennikarze poprosili najpierw poprosiliśmy w starostwie powiatowym, potem w Urzędzie Miasta. - Nie możemy takich danych podać do publicznej wiadomości, bo sami dostaliśmy je jedynie do wglądu - usłyszeli w obu samorządach. - WORD jest tą jednostką, która sporządza ranking szkół pod względem zdawalności egzaminu na prawo jazdy i tam proszę się dowiadywać. Tylko, że płocki WORD danych też nie chce ujawnić – komentują dziennikarze “Gazety”.

Kilka tygodni wcześniej opublikowaliśmy wypowiedź jednego z dyrektorów WORD, który powiedział: - Wcześniej mieliśmy ręczne protokoły po przerwaniu egzaminu, polegaliśmy na obserwacjach, więc dane były szacunkowe, choć zgodne (teraz stosują system komputerowy – przyp. red.). Teraz mamy potwierdzenie - powiedział Aleksander Kowalewicz, zastępca dyrektora WORD w Poznaniu. Następnie analizę przekazano ośrodkom szkolenia kierowców. To właśnie tam należy wyciągać praktycznie wnioski.

Ciekawi jesteśmy Państwa opinii - czy statystyki zdawalności powinny być sporządzane i jakie? Czy i na ile je wykorzystujecie? I oczywiście – czy powinny być publikowane? - czekamy na wypowiedzi - e-mail: tygodnik@prawodrogowe.pl