Przegląd prasy

To taki nowoczesny fotoradar - mówią w Łodzi

17 lutego 2011

2cb364a11fef6d3434707736fe4e5075085de4ed

(Fot.: PD@N 376-10)

Najpierw zeskanuje tablice rejestracyjne twojego auta i prędkość, z jaką pędzisz. A później te informacje wyświetli na tablicy nad ulicą. Wszyscy je zobaczą i będzie wstyd – tak relacjonuje działanie, jak to nazywa nowoczesnego "fotoradaru" – “Gazety pl Łódź”. Urządzenie takie zawisło właśnie w Łodzi nad ul. Kopcińskiego przy Nawrot. Metrowej szerokości tablicy podświetlanej diodami LED nie sposób nie zauważyć. Telebim wisi kilka metrów nad głowami kierowców. Na tablicy na przemian wyświetlana jest rzeczywista prędkość samochodów jadących ulicą i dozwolona prędkość, z jaką pojazdy na tym odcinku drogi jechać powinny (50 km/godz.). Jeśli jakiemuś kierowcy zdarzy się wcisnąć pedał gazu zbyt mocno, fotokomórka natychmiast zeskanuje tablice rejestracyjne pojazdu i prędkość, z jaką kierowca gna. Informacje wyświetlają się na tablicy w taki sposób, żeby wszyscy wokół mogli zobaczyć pirata drogowego. Tablica ma jedno zadanie: zawstydzać kierowców. - Sam byłem zaskoczony jej widokiem - mówi mł. asp. Grzegorz Wawryszuk z łódzkiej policji. - Tablice rejestracyjne mojego auta się na niej nie wyświetliły. Ale gdybym jechał za szybko i został na tym przyłapany, z pewnością odruchowo zacząłbym hamować. Ze wstydu. Tablica i fotokomórka należą do Zarządu Dróg i Transportu. - To pierwsza z tablic informacyjnych o zmiennej treści, jakie w przyszłości zamierzamy zamontować w innych częściach miasta - mówi Aleksandra Kaczorowska z zarządu. My także opieramy każdy sposób walki z nadmierną prędkością kierowców.