Przegląd prasy

Trzeci Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

17 listopada 2013

Codziennie na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, rannych można liczyć w setkach tysięcy. Corocznie na świecie ponad 1,2 mln ludzi traci życie na drogach, a miliony zostają ranne i poszkodowane. W Polsce w 2012 roku zginęło 3520 osób, a rannych zostało 45 094. Ta tragedia dzieje się blisko nas, czasami dotyka bezpośrednio, czasem krewnych, lub sąsiadów. Wielu, często bardzo młodych ludzi traci życie w ułamku sekundy, liczni noszą brzemię wypadku przez długie lata, nierzadko do końca życia. Ich rodziny cierpią, borykają się z wielkimi problemami, tracą jedynego żywiciela rodziny, a dzieci cierpią z powodu utraty najbliższych. Dzień ten ma być okazją do wspomnienia o ofiarach wypadków i solidarności z ich rodzinami.

Po raz trzeci Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce inicjatorem obchodów jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Obchody rozpoczęła konferencja prasowa zorganizowana (15 listopada) w Centrum Sztuki MOST w Tarnowie. W ramach zorganizowanej konferencji jedno z wystąpień prelegentów dotyczyło zasad moralnych zachowania się na drodze pt. “Duszpasterstwo drogi”. W całym kraju organizowane były spotkania poświęcone bezpieczeństwu na drogach.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

2559fa4e7dba0af992ba5fd8476e020921f0dd5e

(Fot.: PD@N 477-58)