Przegląd prasy

Uczą kandydatów na instruktorów techniki jazdy kat. B, C i D (cz. 1)

25 października 2009

W dniach od 23 do 25 października 2009 roku, na terenie Toruńskiej Akademii Jazdy, zorganizowany został kurs dla kandydatów na instruktorów techniki jazdy. Szkolenie zorganizowała Szkoła Instruktorów (www.szkolainstruktorow.pl) we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Techniki Jazdy “Rajder” w Toruniu (www.rajder.net). Zorganizowane szkolenie miało na celu przygotowanie kandydatów na instruktorów kategorii B, C i D do zaliczenia egzaminu państwowego i zarazem uzyskania prestiżowych uprawnień instruktora techniki jazdy. Zorganizowany kurs to trzy dni intensywnych zajęć teoretycznych i praktycznych. Te w sali obejmowały m.in.: wybrane zagadnienia psychologii transportu; podstawy metodyki nauczania oraz zajęcia z teorii techniki kierowania, a także zagadnień z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego w pojazdach. Uczestnicy szkolenia wysłuchali wykładu poświęconego nowoczesnym systemom bezpieczeństwa czynnego w pojazdach użytkowych, przygotowanego przez instruktora techniki jazdy kat. A, B, C, D, E mgr inż. Marcina Kukawkę. Warto podkreślić, że wszelkie zadania i ćwiczenia praktyczne były wykonywane przy wykorzystaniu pojazdów zapewnionych przez organizatorów szkolenia.Do dyspozycji uczestników kursu podstawione zostały samochody osobowe (m.in. Fiat Grande Punto, Toyota Yaris oraz Ford Focus) i nowoczesne pojazdy użytkowe (samochód ciężarowy, naczepa i autobus). Pojazdy wyposażone w systemy bezpieczeństwa czynnego ABS, ASR i ESP oczywiście z fabrycznie zainstalowaną możliwością wyłączania. Korzystanie z pojazdów dostarczanych przez organizatora szkolenia zapewnia wszystkim jego uczestnikom możliwość doskonalenia techniki jazdy i przygotowania się do egzaminu państwowego w ujednoliconych warunkach, co jednocześnie skłania do wspólnego analizowania popełnionych błędów i ich eliminowania. Kurs ma na celu nie tylko przekazanie uczestnikom wiedzy na temat techniki kierowania, ale przede wszystkim przygotowujemy przyszłych, starannie i profesjonalnie wyszkolonych instruktorów techniki jazdy - mówi Sebastian Wesołowski z ODTJ Rajder. Dysponujemy kadrą trenerów, którzy od dawna zajmują się szkoleniem w zakresie doskonalenia techniki jazdy wszystkich kategorii i przekazujemy uczestnikom kursu dużą dozę informacji na temat najczęściej pojawiających się błędów. Z całą pewnością można stwierdzić, że był to pierwszy w Polsce kurs dla kandydatów na instruktorów techniki jazdy kat. B, C i D - podkreślają szkoleniowcy. Organizatorzy zaplanowali już kolejny kurs, ten także na kat. B, C, D i zapowiadają jednak, że może uda im się przygotować także dla kat. C+E. Redakcja PRAWA DROGOWEGO@NEWS będzie Państwa informowała o planowanych terminach.

41347864fda280bf130d847a835a452efcaccfb7 dea03e05f210dc2455b0f4b2d401e69b63190976 

(Fot.: PD@N 319-5/6) ^ W przypadku instruktora doskonalenia techniki jazdy na przyszłym egzaminie sprawdzana jest też umiejętność hamowania na płycie poślizgowej w zakręcie, wprowadzania pojazdu w poślizg i wychodzenie z takiej opresji

8d9ea7ffaa947b2d224f70e3b67779bbf21fc042 

(Fot.: PD@N 319-7)^ Zapotrzebowanie na instruktorów techniki jazdy wciąż rośnie. Zdaniem wielu ekspertów, w tym Sobiesława Zasady, wielokrotnego mistrza Polski w rajdach samochodowych, w naszym kraju na 16 województw jest tylko około 20 osób (wypowiedź opublikowana 20.10.2008 r. – przyp. red.), które mają odpowiednie kwalifikacje do tego, by egzaminować przyszłych instruktorów. Pierwszym krokiem jest zdobycie uprawnień zwykłego instruktora jazdy. Zgodnie z ustawą z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz .U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z poźn. zm.) instruktorem może być osoba, która ma co najmniej średnie wykształcenie, posiada prawo jazdy przynajmniej trzy lata. Osoba taka musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz orzeczenie od psychologa, a następnie ukończyć kurs kwalifikacyjny - koszt około 4 tys. zł. Warunkiem dopuszczenia do testu jest też niekaralność.