(524-12-15 fot. WORD Konin)
Kilkuset miłośników jazdy na dwóch kółkach dnia 19 września 2015 roku wzięło udział w zorganizowanym już po raz ósmy rajdzie rowerowym “VIII Konińska Masa Rowerzystów, czyli Konin bez samochodu 2015”. Rajd został zorganizowany w ramach obchodów “Europejskiego Dnia Bez Samochodu”.
Rajd połączony został z akcją pod hasłem “Nie jeżdżę rowerem po zebrze”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia, którego celem jest przypomnienie rowerzystom o tym, że należy zsiadać z rowerów przed przejściami dla pieszych jest Stowarzyszenie Niesłusz. Miasto Konin wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Koninie przygotowało specjalne naklejki, które pojawiły się w Koninie przed przejściami dla pieszych. Rowerzyści podczas rajdu dostali specjalne zawieszki odblaskowe z zebrą.
Rajd zorganizowany został przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie, Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Młodzi - Aktywni" oraz Komendę Miejską Policji w Koninie. Honorowy Patronat nad imprezą objął Wojewoda Wielkopolski, Prezydent Miasta Konina, Starosta Powiatu Konin oraz Przewodniczący Rady Miasta Konina.
Głównym celem rajdu była popularyzacja zdrowego stylu życia, propagowanie form sprzyjających kampanii przeciw zanieczyszczaniu środowiska, a zwłaszcza niekorzystania w tym dniu z samochodów, promowanie ścieżek rowerowych ziemi konińskiej oraz rozwijanie bezpiecznej turystyki rowerowej oraz nie przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych.
Rozpoczęcie rajdu nastąpiło na Placu Wolności w Koninie, gdzie organizatorzy wspólnie z zaproszonymi gośćmi - oficjalnie otworzyli rajd. Uczestników rajdu pilotowanych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Koninie prowadził wóz strażacki OSP Kawnice. Trasa rajdu wiodła ulicami Konina oraz przez gminę Kazimierz Biskupi i Golina. Półmetek rajdu zaplanowano w miejscowości Rosocha (gmina Golina), gdzie na rowerzystów czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Między innymi Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy OSP Licheń Stary zaprezentowała pokaz udzielania pierwszej pomocy rowerzyście uczestniczącemu w wypadku drogowym z samochodem. Ponadto przeprowadzono Quiz o tematyce brd przygotowany przez WORD w Koninie oraz konkurs, którego celem było wyłonienie rowerzysty najszybciej przekładającego uszkodzoną dętkę rowerową. Wręczono nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Konina i Starostę Konińskiego dla najmłodszego (5 lat) i najstarszego (73 lata) uczestnika rajdu. Drugim etapem rajdu był powrót do Konina - długość całego rajdu wynosiła około 31 kilometrów.