Przegląd prasy

Wakacje ze Strażą Miejską

9 lipca 2015

a7c103a7483fa1b2659fde6192c858fbab141edb

713c043fd6a93fc43a0891e92fed06ffb85365b8

(520-11-10 fot. Straż Miejska w Warszawie)

 

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo, jak pomóc innym, jak zachować się w trakcie wakacyjnych wycieczek - tego m.in. uczą warszawscy strażnicy miejscy najmłodszych uczestników programu “Lato w Mieście”. Jest edukacja, ale jest też i zabawa - gry, rebusy, krzyżówki. Rekordową popularnością cieszą się zajęcia prowadzone na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego Straży Miejskiej. Miasteczko przez cały okres wakacyjny codziennie będą odwiedzać kolejne grupy dzieci.

“Wakacyjny cykliści”. Wakacje na rowerze? Jak najbardziej, i to w stolicy! Zanim najmłodsi wyjadą na rowerowe wycieczki, warto, aby podszkolili swoje umiejętności i poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa. Z myślą o najmłodszych warszawska straż miejska w ramach Lata w Mieście prowadzi zajęcia na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka.

“Już nie mogę się doczekać, aż wsiądę na rower” - mówi 7-letnia Maja. - “Umiem prowadzić rower, ale jeszcze nie potrafię trzymać kierownicy jedną ręką po to, by dać znać, że skręcam. Mam nadzieję, że tutaj się tego nauczę” - dodaje.

Doskonalenie nauki jazdy to najbardziej oczekiwany przez najmłodszych moment zajęć. Nie jest to jednak jedyny element programu “Wakacyjni cykliści”.Równie atrakcyjna jest nauka przepisów ruchu drogowego, do której niepotrzebne są podręczniki. Dzieci uczestniczą w przygotowanej przez strażników grze zręcznościowej, która pomaga w zapoznaniu się z chociażby znakami drogowymi.

Młodzi cykliści mają możliwość w atrakcyjnej formie poznać i identyfikować znaki drogowe, zweryfikować wiedzę dotyczącą zasad ruchu drogowego z perspektywy cyklisty a przy okazji dzięki grze zręcznościowej sprawdzić refleks i własne reakcje - mówi insp. Robert Ostrowski - W trakcie zajęć praktycznych na bieżąco skorygujemy błędy i wytłumaczymy, jak należy zachować się prawidłowo w danej sytuacji. Cieszę się, że dzieci oswajają się z - wcale niełatwą drogową rzeczywistością od najmłodszych lat” - dodaje.

W trakcie zajęć na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego nikt nie może narzekać na nudę. Podczas, gdy jedna grupa ćwiczy umiejętności na terenie Miasteczka, druga uczestniczy w zajęciach związanych z zagadnieniem bezpieczeństwa. Dzieci rozwiązują specjalnie przygotowane rebusy i krzyżówki. Strażnicy miejscy w ramach wakacyjnej szkółki rowerowej uczą również najmłodszych, jak udzielić pierwszej pomocy, zwracają uwagę na przepisy prawa, ostrzegają przed zagrożeniami, również wynikającymi z kontaktów z osobą nieznajomą. Ten element zajęć edukacyjnych urozmaicony jest projekcją filmu “O Florce, która chciała zostać piłkarzem”.

Ze strażą miejską bezpiecznie. Pierwsze dni wakacji i już odbyły się pierwsze zajęcia w placówkach dyżurujących w ramach “Lata w Mieście” z udziałem strażników miejskich. Tak było m.in. w Klubie Osiedlowym “Panorama” przy ul. Górnośląskiej.Spotkanie ze strażnikami – st. insp. Barbarą Zbroińską i insp. Krzysztofem Nycem z Referatu Profilaktyki to jeden z punktów w programie dnia. Spotkanie zaczyna się od omówienia zasad bezpiecznego pobytu nad wodą. Dzieci chętnie włączają się w dyskusję i odpowiadają na pytania funkcjonariuszy. Znają odpowiedzi na prawie wszystkie pytania strażników. Wiedzą, jaki kolor boi oznacza zakaz kąpieli, w których miejscach nie można się kąpać. Okazuje się, że wiele z nich spotkało się już z funkcjonariuszami na zajęciach profilaktycznych w szkole w trakcie roku szkolnego. Po omówieniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji, czas na zajęcia z użyciem fantomu.

“Zapamiętajcie to na zawsze: 2 oddechy ratunkowe, 30 uciśnięć. Pamiętajcie jednak, że przede wszystkim musicie zadbać o własne bezpieczeństwo. Musicie mieć pewność, że przystępując do udzielania pierwszej pomocy osobie potrzebującej, sami jesteście bezpieczni” - podkreśla st. insp. Barbara Zbroińska.

Po dokładnej instrukcji udzielania pierwszej pomocy, każde dziecko ćwiczy resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.

Choć z pewnością nie zapamiętają, jak fachowo nazywa się ta czynność, to mam nadzieję, że będą wiedziały, jak zareagować, kiedy komuś będzie potrzebna taka pomoc, będą wiedziały, jak wezwać pogotowie i jak przeprowadzić masaż serca. A to przecież najważniejsze. Mam nadzieję, że na długo zapamiętają to, czego się dzisiaj nauczyły” - mówi insp. Krzysztof Nyc.

Najmłodsi w trakcie zajęć dowiadują się, jak rozpoznawać zagrożenia i jak reagować w przypadku niebezpiecznych zdarzeń, czy chociażby jak zachować się kiedy nagle zmienia się pogoda w czasie pieszej wędrówki, czy jak zachować się kiedy dojdzie do wypadku. Już po godzinie zajęć znają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i potrafią prawidłowo wezwać służby ratunkowe. Funkcjonariusze codziennie odwiedzają kolejne placówki, a zajęcia ze strażnikami cieszą się wśród najmłodszych dużym zainteresowaniem.