Przegląd prasy

Walczmy wszyscy z wandalami

16 czerwca 2011

 

520330e894884771a2bb9260f4f91392f9bda7f7(Fot.: PD@N 391-16)

 

Plakaty w taborze i na przystankach, spoty telewizyjne, plansze na monitorach w autobusach, bannery na stronach i portalach internetowych – będą informowały o kampanii społecznej Zarządu Transportu Miejskiego pod hasłem “Nie toleruj, powiadom”. Jej celem jest ograniczenie liczby aktów wandalizmu w komunikacji miejskiej. Chuligani niszczą wszystko. Wybijają okna w pojazdach, kradną i niszczą kasowniki, dewastują fotele i inne elementy wyposażenia, psują bramki metra, pokrywają trudno usuwalnymi graffiti szyby, ściany i stacje. Rozbijają także wiaty przystankowe – słupki, rozkłady jazdy, szyby i ławeczki.

Akcja potrwa od 16 do 24 czerwca. O zaobserwowanych zdarzeniach można informować policję i straż miejską dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i numer 986. Pasażerowie mogą także przesyłać wiadomości tekstowe na specjalny numer telefoniczny 723 986 112. Do naszej wrażliwości odwoływać się będą - Tadeusz Błażusiak, mistrz świata w enduro* halowym oraz Bartosz Obłucki, wicemistrz świata enduro. Organizatorem – już trzeciej edycji kampanii - są Zarząd Transportu Miejskiego i Straż Miejska m.st. Warszawy, a partnerami Komenda Stołeczna Policji, Polski Związek Motorowy i AMS. Patronem medialnym akcji jest TVP Warszawa.

163a02f1007ef2306b11cb91e25cec13432e9fa7(Fot.: PD@N 391-15)

^ Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego

Wszyscy powinniśmy bezpiecznie poruszać się po mieście. Każdego dnia “w ruchu” spotykają się kierowcy, motocykliści, pasażerowie komunikacji miejskiej i piesi. Żeby każdy z nich mógł bezpiecznie dotrzeć do pracy i wrócić do domu, muszą przestrzegać przepisów i być dla siebie życzliwi. Myślę, że to bardzo dobra inicjatywa ZTM, z korzyścią dla lepszego bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie tylko zmotoryzowanych, ale wszystkich użytkowników transportu.

Kierowcy aut osobowych nie powinni zajeżdżać drogi pojazdom komunikacji miejskiej i blokować skrzyżowań, powinni umożliwić autobusom bezpiecznie włączyć się do ruchu i zwracać baczną uwagę na to, co dzieje się na drodze.

Cechą każdego dobrego kierowcy jest spostrzegawczość, dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w kampanii “Nie toleruj, powiadom” i apelujemy do użytkowników dróg, żeby informowali służby mundurowe o wszelkich sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i dewastacjach. Wszyscy chcemy bezpiecznie dotrzeć do domu. Pomóżmy sobie wzajemnie. Do tego trzeba naprawdę niewiele - trochę empatii i wyobraźni.

*Enduro to rodzaj sportu motorowego, uprawianego na nawierzchniach asfaltowych i terenowych.

W rajdach ścigają się sportowcy na motocyklach o pojemnościach od 50 cm3 do 500 cm3. Trasy liczą od 200 do 300 km.