Przegląd prasy

WORD, policja, dziennikarze - świecą przykładem. A ty?

11 grudnia 2012

 

7735b72b8f59390bbb512eea212b4241983b2d34

(Fot.: PD@N 449-57)

Kilka lat temu we Francji bardzo szeroki odzew zyskał apel Karla Lagerfelda, który mówił: Jest żółta, jest obrzydliwa, nie pasuje do niczego, ale może uratować życie. I taka ona - ta kamizelka odblaskowa - właśnie jest. Dodajmy - wszelkie odblaski ratują życie. Mogą być misie, czy pieski, mogą być opaski, czy breloki - warto je nosić. Jak uważacie – czy warto je nosić?

 

 

Pamiętaj: w nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości ok. 20 metrów, a jeśli ma na sobie elementy odblaskowe - z ponad 150 metrów.

 

"Nosisz odblaski - świecisz przykładem" to akcja Dziennika Zachodniego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i policjantów z katowickiej drogówki mająca na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Ciemny ubiór, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, utrudnia korzystającym z dróg publicznych, ścieżek rowerowych i chodników, szybkie zorientowanie się, że w danym miejscu przemieszcza się człowiek. Dlatego warto zaopatrzyć siebie w gadżety, które uczynią nas widocznymi. Wystarczy odblaskowy brelok, naklejka na ubranie lub plecak, czy opaska na rzepy. Niby niewiele, a może uratować życie. Dzisiaj Dziennik Zachodni, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i policjanci z katowickiej drogówki rozpoczęły akcję "Nosisz odblaski - świecisz przykładem", której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych i rowerzystów.

Przypomnijmy do Sejmu wpłynął właśnie poselski projekt ustawy nowelizującej ustawę – Prawo o ruchu drogowym, a w nim zapis zobowiązujący do noszenia odblasków. Przypomnijmy według stanu prawnego na dzień dzisiejszy - Prawo o ruchu drogowym mówi wyłącznie o dzieciach, mówi że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Czy tym razem posłom uda się wprowadzić ten ratujący życie ludzie zapis? A Wy nasi drodzy Czytelnicy - co myślicie o obowiązku używania odblasków? Piszcie swoje opinie poniżej lud wysyłajcie do nas: e-maile: tygodnik@prawodrogowe.pl