Sprzęt dla dzieci ofiary wypadków drogowych - Nauka pierwszej pomocy
XIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ? rekordowa liczba wolontariuszy - 120 tys. ochotników - zebrała ponad 24 mln złotych (wstępny wynik). Zebrane pieniądze mają być przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie dzieci poszkodowanych w wypadkach oraz na naukę zasad udzielania pierwszej pomocy.
Tylko w wypadkach drogowych - od stycznia do października 2005 r. - zginęło 44 dzieci w wieku od 0 do 6 lat; 94 - w wieku od 7 do 14 lat oraz 135 - w wieku 15-17 lat. W tym samym okresie na drogach rannych zostało 1321 najmłodszych (do lat 6); 3958 - w wieku od 7 do 14 lat i 2768 w wieku 15-17 lat. I choć liczba dzieci, które giną w wypadkach drogowych i liczba wypadków z ich udziałem z roku na rok się zmniejsza, policjanci alarmują, że sytuacja nadal jest poważna. "Połowa dzieci, które giną na drogach to ofiary własnych rodziców. Są m.in. źle przewożone w samochodach" - uważa Marcin Szyndler z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
Łańcuch przeżycia. Dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych najważniejsze są często pierwsze minuty po zdarzeniu. To od szybkości i sposobu, w jaki zostanie udzielona pomoc często zależy ich życie. Dlatego, zanim na miejsce przyjadą służby ratownicze (policja, strażacy, pogotowie), pomocy powinni udzielać np. inni kierowcy. Problem jednak w tym, że wiele osób nie wie jak udzielić tej pomocy i nie robi tego, bo boi się, że zaszkodzi rannym.