Przegląd prasy

Zakaz wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy

24 października 2008

Jak donosi “Gazeta Olsztyńska”: Kilkadziesiąt osób z Morąga i okolic nie uzyska, bądź straci prawo jazdy, bo szkoła jazdy, w której kończyli kurs, działała od stycznia br. nielegalnie. Prokuratura doliczyła się już 55 takich kursantów, ale poszukiwane są kolejne osoby. Instruktor Prywatnej Szkoły Nauki Jazdy "Auto - Sukces" Piotr D., wbrew sądowemu zakazowi prowadzenia takiej działalności, wydawał swoim kursantom zaświadczenia o ukończeniu kursu, które były podstawą do zdania egzaminów i uzyskania prawa jazdy. Już w sierpniu ubiegłego roku w Sądzie Rejonowym w Elblągu odbyła się rozprawa Piotra D. i innych instruktorów oskarżonych o łapówkarstwo. Morąski instruktor został ukarany zakazem wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy i prowadzenia działalności ośrodka szkolenia kierowców na trzy lata. Wyrok ten uprawomocnił się 22 stycznia 2008 roku. - Piotr D. powinien od momentu uprawomocnienia się tego wyroku w bardzo krótkim czasie zawiesić lub zlikwidować tą działalność - mówi Zdzisław Łukasiak, kierownik ośrodka zamiejscowego Prokuratury Rejonowej w Ostródzie z siedzibą w Morągu. - Jednak tego nie zrobił, a swoim kursantom wystawiał zaświadczenia o ukończeniu kursu, które są podstawą do przystąpienia do egzaminu i uzyskania prawa jazdy. - Już ustaliliśmy, że 55 kursantów skorzystało z usług tej szkoły jazdy po dniu 22 stycznia tego roku - dodaje prokurator Łukasiak. - Osoby te straciły swój czas, pieniądze oraz zostały narażone na ogromny stres związany nawet ze stratą uzyskanych dokumentów. Prowadzimy sprawę przeciwko Piotrowi D. o niestosowanie się do zakazu sądowego. -
Jego kursanci są w bardzo trudnej sytuacji. - Zaświadczenia wydane przez tego instruktora po dniu 22 stycznia tego roku są nieważne - mówi Agnieszka Janiak-Pepłowska, po. kierownika Oddziału Komunikacji i Transportu w Morągu Starostwa Powiatowego w Ostródzie. - Najprawdopodobniej osoby, którym szkoła po tej dacie wydała zaświadczenia o ukończeniu kursu, będą miały cofnięte prawa jazdy. W stosunku do osób, które obecnie biorą udział w kursie prawa jazdy w tej szkole, jeszcze nie podjęto decyzji. Pełniąca obowiązki kierownika oddziału zamiejscowego wydziału komunikacji w Morągu Agnieszka Janiak-Pepłowska powiedziała, że trwają konsultacje z prawnikami co zrobić z prawami jazdy, które uzyskały już osoby szkolące się w nielegalnej szkole.

KOMUNIKAT PROKURATURY - W związku z prowadzonym postępowaniem m.in. o czyn z art. 244 kk zwracam się do osób, które w okresie od 22 stycznia 2008 roku do chwili obecnej ukończyły bądź też obecnie kontynuują naukę w Prywatnej Szkole Nauki Jazdy Auto Sukces w Morągu, ul. Warmińska o zgłoszenie się do Komisariatu Policji w Morągu, gdzie zostaną przesłuchane jako pokrzywdzeni, ponieważ wyrokiem Sądu Rejonowego w Elblągu orzeczony został wobec osoby prowadzącej tą szkołę zakaz prowadzenia takiej działalności i osoby, które w tym okresie ukończyły kurs na prawo jazdy, mogą mieć trudności z jego uzyskaniem. Kierownik Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Rejonowej w Ostródzie z siedzibą w Morągu Prokurator Prokuratury Rejonowej Zdzisław Łukasiak.