Przegląd prasy

Zawsze uważaj na dzieci!

1 września 2015

36f9116c0ac4d2220fdb67a707d7be3e807c5d04

(523-72 fot. Piotr Wagner)

Zatrzymaj się przed przejściem. Przejścia dla pieszych to z założenia miejsca, które umożliwiają pieszym bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy. Dlatego najczęściej spotkamy je w terenie zabudowanym, przy takich miejscach jak szkoły, urzędy, szpitale czy sklepy. Kierowca musi bezwzględnie zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, jeśli widzi zbliżającą się do pasów osobę. Wielu kierowców nie ma jeszcze takiego nawyku, dlatego pieszy przechodząc przez jezdnię także powinien obserwować, czy nie wejdzie pod rozpędzone koła samochodu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Daj przykład dziecku. Aby dziecko było bezpieczniejsze jako uczestnik ruchu drogowego, rodzice powinni nauczyć je jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Dzieci najwięcej uczą się od rodziców, dlatego ważne, aby rodzic był dla dziecka wzorem, kreował schematy właściwych zachowań i konsekwentnie je utrwalał przy każdej nadarzającej się okazji. Nie inaczej jest z nauką prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dziecku należy wytłumaczyć podstawowe zasady zachowania na pasach. Przede wszystkim przed przejściem powinno się zatrzymać, rozejrzeć się, spojrzeć najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejść na jezdnię zdecydowanym krokiem, ale nigdy nie wbiegać - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Widoczność na drodze. Bezpieczeństwo dziecka zależy także od tego, czy będzie odpowiednio widoczne na drodze. Zwłaszcza jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. By nasze dziecko było bezpieczne, wystarczy przyczepić nawet niewielki element odblaskowy do plecaka bądź rękawa kurtki. Warto także ubierać je w okrycia wierzchnie w jasnych kolorach, dzięki czemu kierowca wcześniej zauważy dziecko. Szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.