Przegląd prasy

Zgłoś autokar do kontroli

24 stycznia 2009

Trwają ferie zimowe w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. Już niedługo dzieci z innych części Polski także będą miały wolne. Wiele z nich wyjedzie na zorganizowane zimowiska. Przed wyjazdem dziecka, rodzice aby mieć pewność, że ich pociechy są bezpieczne, mogą poprosić Policję o skontrolowania autokaru. Policjanci ruchu drogowego sprawdzą jego stan techniczny i trzeźwość kierowcy. Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych i przede wszystkim, aby była bezpieczna należy

Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach:

- Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie, wycieczkę, sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika.

- ZAPAMIĘTAJ!!! – NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA.

- Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.

- Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

- ZAPAMIĘTAJ!!! – JEŻELI MASZ UZASADNIENIE PODEJRZENIA, CO DO KIEROWCY (BEŁKOTLIWA MOWA, WYCZUWALNA WOŃ ALKOHOLU) LUB STANU TECHNICZNEGO POJAZDU (POPĘKANE SZYBY, ŁYSE OPONY, WYCIEKI PŁYNÓW EKSPLOATACYJNYCH itp.) NATYCHMIAST WZYWAJ POLICJĘ!