Kierowcy z Samoa przygotowują się do zmiany kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny - poinformowało BBC. Zmianę zarządziły władze, by wprowadzić na wyspach ten sam kierunek ruchu, co w innych państwach Oceanii.Zmianie sprzeciwia się m.in. organizacja Obywatele Przeciwko Zmianie Stron, kierowcy autobusów, którzy przypominają, że drzwi ich pojazdów będą się teraz otwierały po złej stronie i będą wypuszczali pasażerów na środku drogi, obawiają się ofiar. Rząd Samoa podkreśla jednak, że zmiana uniezależni kraj od drogich samochodów importowanych z Ameryki..
Zasada ruchu lewostronnego obowiązuje dziś w mniejszości krajów świata: w Wielkiej Brytanii oraz w krajach niegdyś od Wielkiej Brytanii zależnych lub będących jej byłymi koloniami, w tym m.in. – w Europie – w Irlandii, na Cyprze i Malcie, a także w Australii, Nowej Zelandii, Samoa, Indiach, Pakistanie, Sri lance, Bangladeszu, Papui-Nowej Gwinei, Burnei, Hongkongu, RPA i innych postbrytyjskich koloniach Afryki (Lesotho, Botswanie, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Zimbabwe), jak również w Japonii, Indonezji, Tajlandii, Makau, na Malediwach, Mauritiusie, Jamajce, Dominice, w Gujanie i Surinamie. Jednym z wyjątków zasad wynikających z "brytyjskości" jest zależna od Wielkiej Brytanii enklawa Gibraltar, gdzie od 1929 r. obowiązuje ruch prawostronny tak, jak w sąsiedniej Hiszpanii i całej kontynentalnej Europie.
Statystycznie: Obecnie 66 procent ludzi na świecie żyje w krajach, w których obowiązuje ruch prawostronny (163 państwa i terytoria). W 73 krajach obowiązuje ruch lewostronny.
Procedury zmiany kierunków ruchu: przejście z ruchu prawostronnego na lewostronny rozpocznie się o godzinie 18.50 dnia 7 września br. W radiu zostanie nadany komunikat nakazujący kierowcom zatrzymanie się i przygotowanie do zmiany. O pełnej godzinie nadana zostanie kolejne instrukcja, aby przejechać na lewą stronę drogi. Aby zminimalizować zamieszanie spowodowane zmianą kierunku w ruchu drogowym wprowadzono w całym Samoa dwa dni wolne od pracy, wydano także zakaz sprzedaży alkoholu. Na ulicach stawiono znaki przypominające o jeździe lewą stroną jezdni, zmieniono także oznakowanie poziome.
^ Także we wrześniu, tym razem w Szwecji, w 1967 r. przeprowadzono operację wprowadzenia na drogach ruchu prawostronnego. O 4.50 nad ranem radio nadało sygnał zmiany ruchu. Wszystkie pojazdy w kraju zatrzymały się, po czym powolutku zjechały na prawą stronę i stanęły. Do tej akcji zmobilizowano ponad 100 tys. osób. Dopuszczalną prędkość w miastach zmniejszono z 50 do 40 km/godz. W Sztokholmie i Helsingborgu zlikwidowano tramwaje - przełożenie torów na drugą stronę ulic kosztowałoby zbyt wiele. Szwedzi jeździli po zmianie bardzo bezpiecznie. Najczęstszym błędem kierowców było odruchowe zjeżdżanie na lewy pas ruchu przy skręcie w lewo. Na szczęście ograniczenie prędkości pozwoliło uniknąć groźnych wypadków. Jedynie w pierwszych godzinach operacji odnotowano kilkadziesiąt niegroźnych stłuczek. Producenci znaków drogowych skrupulatnie zrealizowali urzędową dyrektywę, wszystkie znaki drogowe w nowej wersji przygotowano jako lustrzane odbicie starych znaków. Udana akcja zmiany ruchu w Szwecji zachęciła Islandię do przeprowadzenia podobnej operacji. Dokonano jej również w niedzielę rano - o godzinie 6, 26 maja 1968. Także tutaj akcja została przeprowadzona bez większych problemów, poza jedynie chłopcem-rowerzystą, który złamał nogę. Poza tym wiele autobusów utknęło w korkach.