Przegląd prasy

"ZNICZ"2006" - jak jechać bezpieczniej (cz. 5)

28 października 2006

Już w ten weekend wokół cmentarzy zorganizowano liczne ograniczenia w ruchu. Wiele ulic zostanie zamkniętych dla prywatnych samochodów. Będą kierowane na specjalne parkingi.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą:

Stres i koncentracja - Kilometrowe korki, pośpiech, wzmożony ruch, niebezpieczne zachowania na drodze – tego nie unikniemy jadąc na rodzinne spotkania. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mimo, że nie stwierdzają obiektywnych oznak stresu, prowadząc samochód są pod jego wpływem. Należy zacząć od odpowiedniego nastawienia psychicznego – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault – Nie stresować się zachowaniami innych, być wyrozumiałym, bo oni też się śpieszą. Zagrożeniem dla kierowców mogą być nie tylko inni uczestnicy ruchu, ale także pasażerowie. W czasie podróży należy skoncentrować się na drodze i na prowadzeniu auta, ograniczyć rozmowy z rodziną w czasie jazdy – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault – To na kierowcy spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najbliższych.

Wyprzedzanie - Często wykonywanym nieprawidłowo przez kierowców manewrem jest wyprzedzanie. Należy rozpocząć od spojrzenia w lusterko i sprawdzenia czy możemy bezpiecznie wykonać manewr. Typowym zachowaniem jest wysuwanie maski samochodu poza oś jezdni, żeby zobaczyć co dzieje się z przodu i, jeśli nic nie nadjeżdża po przeciwnym pasie ruchu, wielu kierowców odruchowo, bez spoglądania w lusterka, przyciska pedał gazu i wyprzedza. Niespoglądanie w lusterka jest niedopuszczalnym łamaniem podstawowych zasad manewru wyprzedzania. Należy też pamiętać o tym, żeby nie wyprzedzać na zakrętach i w miejscach oznaczonych podwójną ciągłą linią. Oznakowania te nie zostały umieszczone tam po to, żeby utrudniać nam podróż, ale po to żebyśmy bezpiecznie mogli dojechać do celu.

Przed podróżą - Należy starannie umyć szyby przed wyruszeniem w drogę i myć je wielokrotnie podczas postojów w miarę potrzeby, gdyż od prawidłowej widoczności zależy 90% strategicznych decyzji, które podejmujemy podczas jazdy. Wszystkie torby i inne akcesoria powinny znaleźć się w bagażniku lub w przeznaczonych do tego schowkach. Przemieszczające się luzem po kabinie samochodu przedmioty mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia nawet w trakcie drobnej stłuczki.