Francuskie władze chcą zniechęcić kierowców do posługiwania się telefonami komórkowymi w czasie prowadzenia samochodu. Wspólna akcja rządu i operatorów telefonii komórkowej przebiegać będzie pod hasłem: "lepiej zostawić sprawy automatycznej sekretarce niż samemu odpowiadać". Zniechęcić mają broszury i mandaty. Według Francuskiego Instytutu Badań dotyczących Transportu i Bezpieczeństwa na Drogach kierowca rozmawiający przez telefon najczęściej patrzy przed siebie i zapomina o wstecznym lusterku. Dotyczy to także rozmowy, przez jak na razie dozwolone we Francji , słuchawki, które są według naukowców bardziej niebezpieczne niż dialog z pasażerem - bo ten siedząc obok widzi co się dzieje na drodze i przerywa rozmowę - komórka - nie.