(Fot.: PD@N 389-41)
Wypadek na drodze. W pojeździe znajdują się dwie przytomne osoby. Są zakleszczone w samochodzie. Jeden z kierowców jest ciężko ranny. Wychodzi jednak z auta o własnych siłach i kładzie się na jezdni skarżąc się na ból w klatce piersiowej. Ma krwawiącą ranę głowy. W kolejnym pojeździe znajduje się ranna kobieta. Wydostaje się z wraku, ale jest w szoku i wpada w panikę krzycząc do zgromadzonych, by ratowali jej życie.
Taka sytuacja mogła się zdarzyć naprawdę. Podobne komunikaty dobiegają do nas z mediów praktycznie każdego dnia. Tym razem jednak całe wydarzenie zostało szczegółowo zaplanowane jako jeden z happeningów Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa - akcji społecznej mającej na celu ograniczenie ilości ofiar śmiertelnych na polskich drogach. Powyższy opis dotyczy symulacji, która już 1 czerwca odbyła się w Poznaniu. Na drodze krajowej nr 5 zderzeniu uległo pięć pojazdów w tym samochody wojskowe. Wiele osób było poszkodowanych. W akcji ratowniczej wzięła udział m.in. żandarmeria wojskowa, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i policja. Symulowana katastrofa drogowa będzie miała także miejsce 8.06 br. w Puławach w ciągu drogi krajowej nr 12. dojdzie do zderzenia autocysterny przewożącej substancje chemiczne z autokarem z trzydziestoma pasażerami na pokładzie. Na skutek wypadku zablokowane zostaną pasy jezdni. Uszkodzona także zostanie konstrukcja mostu. Do akcji ratunkowej ruszą drogowcy, policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Wielki finał akcji odbędzie się w podczas “Weekendu bez Ofiar” tj. w dniach 24-26 czerwca. W Parku Szczęśliwickim w Warszawie ulokowane zostanie m.in. stanowisko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy medyczni uczyć będą najmłodszych zasad udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentują także śmigłowiec, który na co dzień bierze udział w akcjach ratowniczych. Atrakcje przewidziano m.in. w Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Puławach, Krakowie, Łodzi, Katowicach oraz Wrocławiu. Pan działań dostępny na stronie www.weekendbezofiar.pl. W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa odbędą się:
1.06.2011, Poznań/Trzebaw - Symulacja wypadku i akcji ratowniczej, miasteczko edukacyjne
08.06.2011, Puławy - Symulacja wypadku na moście w Puławach oraz miasteczko edukacyjne na pl. Chopina
08 i 09.06.2011 - Symulacje wypadków na 23 przejazdach kolejowych w całej Polsce
11.06.2011, Kraków - MOP Podłęże - Happening edukacyjny, symulacja karambolu
11.06.2011, Warszawa Agrykola - Miasteczko edukacyjne i Akademia Ekojazdy
19.06.2011, Łódź Manufaktura - Miasteczko edukacyjne
24.06.2011, Bydgoszcz, Inowrocław - Symulacja wypadku Roberta Kubicy na torze Crash testowym, piknik edukacyjny
24.06.2011, Rzeszów - Piknik edukacyjny
25.06.2011, Załuski pod Płońskiem - Symulacja karambolu na drodze krajowej nr 7, akcja służb ratowniczych (śmigłowiec)
25.06.2011, Katowice Kończyce - Piknik edukacyjny
25-26.06.2011, Warszawa - Finałowy piknik edukacyjny - Park Szczęśliwicki
25-26.06.2011, Wrocław - Piknik edukacyjny, symulacja akcji ratowniczej
25.06.2011, Międzyzdroje - Piknik edukacyjny
26.06.2011, Łagów - Piknik edukacyjny, pokaz akcji
28.06- 01.07.2011, Ustka - Konkurs o miano najlepszego kierowcy Sił Zbrojnych RP w 2011 r. (patronat Szefa SG WP)
Zapraszamy wszystkich Polaków, by dołączyli do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa i jeździli bezpiecznie. Akcję poprzeć można będzie za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl lub zostając fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook. Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa “Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne. Zapraszają organizatorzy