Ekspert wyjaśnia

Nagrywanie policjantów jest dopuszczalne?

22 maja 2017

Nagrywanie policjantów jest dopuszczalne?
Dariusz Nowak, były rzecznik Małopolskiej Policji

W mediach brzmią różnorodne informacje, analizy, oceny dotyczące zatrzymania i śmierci na komisariacie we Wrocławiu. Nas zainteresowała dopuszczalność nagrywania policjantów w trakcie interwencji. Taka właśnie sytuacja miała miejsce na wrocławskim rynku. Dwóch świadków zatrzymania nagrało je. W czasie kilkunastu minut już odebrano im telefony, zatrzymano, przesłuchano. Wracając do tematu - czyli jak z dopuszczalnością nagrywania? Policjanci i prawnicy są tu jednomyślni - nagrywanie policjantów zabronione nie jest. Dariusz Nowak, były rzecznik Małopolskiej Policji w programie „SUPERWIZJER” wyjaśnia: - Jeżeli to jest w miejscu publicznym, jeżeli to jest policjant w mundurze to oczywiście nagrać może go każda osoba. Dr Piotr Kładoczny, karnista, Helsińska Fundacja Praw Człowieka dodaje: - Problemem jest jedynie, gdy te osoby, które nagrały interwencję, zechciałyby filmy opublikować. Zgodnie z prawem na rozpowszechnianie nagrania musimy mieć zgodę. Z wyjątkiem sytuacji określonych w przepisach o ochronie wizerunku art. 81 ust. 2: zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku, jeżeli jest to wizerunek osoby powszechnie znanej wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych, osoba stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Przypomnijmy, iż właśnie policja apeluje do kierowców, aby nagrywali współużytkowników dróg. Oficjalne portale komend uruchamiają specjalne skrzynki przyjmujące takie nagrania. Po ich przesłaniu policjanci nakładają na sprawców wykroczeń, stosowne sankcje. Zdecydowanie jest to ważne narzędzie w walce z piratami drogowymi, w walce przeciwko agresji drogowej.

- Jako obywatel mamy prawo reagować jak się coś złego dzieje, a w szczególności nagrywać - wyjaśnia Artur Sidor, radca prawny PIETRZA SIDOR & Wspólnicy. - Nagrywanie policjantów nie jest zabronione, a w sytuacji działąnia w intresie publicznym wolno takie nagrania również publikowac - informuje redakcja magazynu "Polska i Świat" TVN24.  

Generalnie - reagujmy. (jm)

Słowa kluczowe kontrole policyjne policja