Ekspert wyjaśnia

Marcin Kiwit. Jak zostać instruktorem?

13 marca 2025

Marcin Kiwit. Jak zostać instruktorem?

WORD Olszyn zaprasza na kurs kwalifikacyjny dla instruktorów nauki jazdy, który rozpocznie się 29.03.2025 roku. Więcej informacji pod numerem telefonu: (89) 538 - 11 - 31 - Dział BRD i Szkoleń WORD Olsztyn.

Marcin Kiwit Marcin KIWIT, Kierownik Działu Egzaminatorów, Egzaminator Nadzorujący WORD Olsztyn mówi o podejmowanych w trakcie kursu tematach:

Problematykę uzyskiwania uprawnień do szkolenia kandydatów na kierowców i kierowców regulują 3 akty prawne:

1. ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz.U. 2024.1210 t. j. z dnia 2024.08.09);

1. rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 roku w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. 2018.1885 t.j. z dnia 2018.10.03);

2. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2019 roku w sprawie uzyskiwania uprawnień przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach  (Dz.U. 2019.1200 z dnia 2019.06.28).

3. Ustawa o kierujących pojazdami poświęca kwalifikacji instruktora nauki jazdy Rozdział 6 zatytułowany: „Instruktorzy i wykładowcy”. Znajdziemy w nim zarówno wymagania, jakie należy spełnić ubiegając się o wpis do ewidencji instruktorów, kwestie badań lekarskich i psychologicznych, kursu kwalifikacyjnego, w tym jego ramowego programu, obowiązki instruktora/wykładowcy, jak również problematykę egzaminu warunkującego uzyskanie uprawnień do szkolenia - w delegacji ustawowej zawartej w art. 40 sformułowano m.in. odniesienie do aktu prawnego określającego jego szczegółowe warunki oraz zakres.

Istotnym z perspektywy kandydata na instruktora lub instruktora nauki jazdy jest spełnienie wymagań określonych w art. 33 ust.1 ustawy o kierujących pojazdami, w tym m.in.:

1) posiadanie prawa jazdy:

a) kategorii A co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się  o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, którzy uzyskują uprawnienia instruktora wyłącznie w zakresie prawa jazdy kategorii A,

b) kategorii B co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii B,

c) kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E odpowiednio do zakresu prowadzonych zajęć co najmniej przez okres roku oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami    w zakresie prawa jazdy kategorii B - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami rozszerzających uprawnienia do prowadzenia szkolenia o jedną z wymienionych kategorii,

d) kategorii T co najmniej przez okres 2 lat - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami, którzy uzyskują uprawnienia instruktora wyłącznie w zakresie prawa jazdy kategorii T;

3) posiadanie prawa jazdy kategorii B co najmniej przez okres 2 lat oraz pozwolenie na kierowanie tramwajem - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania tramwajem;

4) posiadanie ważnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora;

5) posiadanie ważnego orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora;

6) ukończenie z wynikiem pozytywnym kursu dla kandydatów na instruktorów             i posiadanie zaświadczenia o jego ukończeniu - dotyczy instruktorów osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi;

7) złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu sprawdzającego kwalifikacje przed komisją powołaną przez wojewodę;

8) nie bycie skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za:

a) przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

b) przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,

c) przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,

d) prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka,

e) przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu,

f) przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Ważnym etapem w procesie uzyskiwania uprawnień do szkolenia kandydatów na kierowców i kierowców jest kurs kwalifikacyjny, który może być prowadzony m.in. w ośrodku szkolenia kierowców, posiadającym poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań – odpowiednio do zakresu posiadanego poświadczenia oraz w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, o którym mowa       w art. 35 ust.1 pkt 5.

Szkolenie osób ubiegających się o uprawnienia instruktora oraz instruktora nauki jazdy  odbywa się w oparciu o szczegółowy program, określony w Rozdziale 4 rozporządzenia  Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 roku     w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców, zatytułowanym: „Szkolenie instruktorów                              i wykładowców”.

W ramach kursu podstawowego uwzględniono następujące bloki tematyczne:

psychologia, metodyka nauczania, prawo o ruchu drogowym, technika kierowania i obsługa pojazdu, bezpieczeństwo ruchu drogowego, zasady prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, technika i taktyka jazdy, praktyka instruktorska.

Jednym z warunków wpisania do ewidencji instruktorów prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata do zawodu jest egzamin przed komisją powołaną przez wojewodę (art. 33 ust. 1 pkt 7 ustawy o kierujących pojazdami).

Szczegółowe warunki i zakres egzaminu dla kandydatów na instruktorów                         i instruktorów określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2019 roku w sprawie uzyskiwania uprawnień przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach …

W paragrafie 7 powyższego aktu prawnego znajdziemy informację o częściach składowych egzaminu, do których zaliczamy:

część pierwszą – przeprowadzaną w formie testu wielokrotnego wyboru; część drugą – realizowaną w formie pokazu przeprowadzenia zajęć teoretycznych; część trzecią – będącą pokazem przeprowadzenia zajęć praktycznych z czterech losowo wybranych zagadnień egzaminacyjnych – 2 zadania na placu manewrowym oraz 2 zadania egzaminacyjne w ruchu drogowym.

W stosunku do kandydata m.in. na:

instruktora lub instruktora w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C+E i D+E – egzamin składa się z części pierwszej i trzeciej, wykładowcę lub wykładowcy – egzamin składa się z części pierwszej i drugiej.

Część pierwsza egzaminu – przeprowadzana w formie testu obejmuje:

20 pytań w zakresie prawa jazdy kategorii A (w przypadku osób dotychczas nieposiadających uprawnień instruktora lub wykładowcy) lub B – czas trwania: 30 minut, 14 pytań m.in. w zakresie prawa jazdy kategorii A , B+E, C, C+E, D, D+E, T lub pozwolenia na kierowanie tramwajem – czas trwania: 20 minut.

Zapraszamy Państwa na kurs kwalifikacyjny dla instruktorów nauki jazdy organizowany przez WORD Olsztyn, który rozpocznie się 29.03.2025 roku.

Więcej informacji pod numerem telefonu: (89) 538 – 11 – 31 – Dział BRD i Szkoleń WORD Olsztyn.

Marcin Kiwit

Słowa kluczowe instruktor WORD