Legislacja

17-latka jednak… bez osoby towarzyszącej!

27 kwietnia 2026

17-latka jednak… bez osoby towarzyszącej!
Od 3 marca 2026 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące młodych kierowców, którzy zdobyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii „B” w wieku 17 lat. (fot. ilustracyjne - PIXABAY)

Zapis art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami brzmi: „Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, B lub T za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna”. Czyli młody kandydat na kierowcę przystępuje do szkolenie, następnie egzaminu i otrzymuje uprawnienia, ale ma obowiązek jazdy z osobą towarzyszącą. Tymczasem - jak podaje Policja - młoda kobieta, która uzyskała uprawnienia 7 kwietnia wsiadła za kierownicę bez opiekuna. Czy nie wiedziała jakie obowiązują w takiej sytuacji sankcje? Czy w osk nie mówiono jej o odpowiedzialności. A rodzice? Czy zabrakło czasu?

Policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej poinformowali, iż do kontroli drogowej w Makowiskach zatrzymana została 17-latka, mieszkanka Solca Kujawskiego, która prowadziła pojazd marki Mercedes, jechała drogą krajową nr 10, ale… bez tzw. osoby towarzyszącej. Zignorowała fakt, iż obowiązujące od 3 marca br. nowe przepisy dotyczące 17-latków, którzy zdobyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii B, wyraźnie wskazują na ograniczenia ich obowiązujące. 17-latkowie, przez pierwsze 6 miesięcy od otrzymania prawa jazdy lub do uzyskania pełnoletności, mogą prowadzić auto tylko pod opieką osoby, która ma uprawnienia od co najmniej 5 lat, ukończyła 25 rok życia, jest trzeźwa i nie podlega zakazowi prowadzenia pojazdów.

Powyższą informację opublikowano 24. kwietnia, czyli 17-latka cieszyła się uprawnieniami niewiele ponad dwa tygodnie. Przed nią konsekwencje prawne za złamanie obowiązującego prawa. W komunikacie czytamy: - Podczas sprawdzania jej danych personalnych w policyjnych systemach informatycznych, policjanci stwierdzili, że młoda kobieta uzyskała uprawnienia 7 kwietnia bieżącego roku, a zatem musi jechać z opiekunem. Na dodatek zamiast niego jechała z nią jej młodsza siostra. Po chwili na miejsce przybył rodzic 17-latki, który odebrał obie córki oraz auto. Jednocześnie wszyscy zostali poinformowani o obowiązujących w tej kwestii przepisach i dalszym toku postępowania w sprawie. Jazda bez opiekuna w tym przypadku oznacza jazdę bez uprawnień, gdyż kierująca prowadząc samochód bez opiekuna nie spełniła wymagań ustawowych. Tego typu sprawy trafiają do sądu, który może nałożyć grzywnę od 1500 złotych nawet do 30 tysięcy złotych. Apelujemy do kierowców o bieżące zapoznawanie się z nowelizowanymi przepisami w ruchu drogowym. Wpłynie to przede wszystkim na bezpieczeństwo na drodze, ale też pozwoli uniknąć konsekwencji prawnych.

Przypomnijmy - od 3 marca 2026 r. 17-latkowie w Polsce mogą uzyskać prawo jazdy kat. B, ale przez 6 miesięcy (lub do ukończenia 18 lat) musza jeździć wyłącznie z dorosłym, doświadczonym opiekunem tzw. osobą towarzyszącą. W przeciwnym wypadku samodzielna jazda jest zakazana, a złamanie zakazu traktowane jest jak jazda bez uprawnień. Zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień na drogach publicznych skutkuje: wysoką grzywną - minimum w wysokości 1500 zł, maksymalnie nawet do 30 000 zł. Sąd może zdecydować o surowszej karze niż grzywna - o sądowym zakazie prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W szczególnych przypadkach o ograniczeniu wolności lub aresztu.

W przestrzeni medialnej pojawiają się pytania: Czy w trakcie szkolenia kursantka nie została poinformowana o obowiązujących ją ograniczeniach (art. 8a ustawy o kierujących pojazdami) ? Czy rodzice lub opiekunowie prawni nie ponoszą odpowiedzialności - przecież wyrazili zgodę, czyli powinni wiedzieć o ograniczeniach? Dlaczego resort nie wprowadził obowiązku posiadania „zielonego listka” policjantom byłoby łatwiej wyselekcjonować młodych kierowców? Itd. itp.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w mediach społecznościowych podał następujące statystyki: - Nowe przepisy dotyczące 17-latków już przynoszą konkretne efekty. Dane za okres 3.03-01.04.2026 r.: 52 580 - tylu 17-latków zapisało się na kurs w ośrodkach szkolenia kierowców; 614 - tyle osób zdało egzamin. Młodzi kandydaci na kierowców licznie korzystają z nowych możliwości. Ilu wsiada za kierownicę bez osoby towarzyszącej? (jm)