Legislacja

Wskazanie kierowcy- obowiązkiem właściciela pojazdu

14 marca 2025

Wskazanie kierowcy- obowiązkiem właściciela pojazdu
(fot. PIXABAY)

Jak się dowiadujemy resort infrastruktury wśród zmian legislacyjnych nad którymi pracuje zaplanował nowelizację przepisów regulujących odpowiedzialność za wykroczenie drogowe zdecydowanie na właściciela pojazdu, który będzie zobowiązany do wskazania osoby, która kierowała pojazdem, a ten został sfotografowany przez fotoradar. Dziś jeżeli popełniający wykroczenia nie jest możliwy do zidentyfikowania bo - foto jest nieczytelne stosowne postępowanie przeprowadza Inspekcja Transportu Drogowego i ustala sprawcę. Przepisy są zdecydowanie zawikłane ustala sprawcę. Zmiany mają urealnić sposobie egzekwowania mandatów drogowych z fotoradarów, a tym samym ich ściągalność. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowe przepisy wobec których odpowiedzialność za wykroczenie zostanie przeniesiona na właścicieli pojazdów. Oni będą zobowiązani do wskazania kierowcy, który prowadził pojazd w momencie popełnienia wykroczenia.

Ministerstwo Infrastruktury planuje przeniesienie odpowiedzialności za wykroczenia z fotoradarów na właścicieli pojazdów, którzy będą musieli wskazać sprawcę, jeśli to nie oni prowadzili auto. Czy poprawi się efektywność systemu karania? Czy kierowcy firm transportowych lub kurierskich będą unikali kar? Czy kierowcy nadal będą starali się unikać kary? Projekt jeszcze nie trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Planowana zmiana jest spowodowana koniecznością dostosowania przepisów do nowych regulacji Unii Europejskiej. W połowie grudnia 2024 roku kraje członkowskie UE zaakceptowały zmiany, które mają na celu poprawienie skuteczności egzekwowania mandatów drogowych w przypadku wykroczeń popełnianych przez kierowców z innych krajów UE.

Planowana reforma jest spowodowana koniecznością dostosowania przepisów do nowych regulacji Unii Europejskiej. 16 grudnia 2024 roku kraje członkowskie UE zaakceptowały zmiany, które mają na celu poprawienie skuteczności egzekwowania mandatów drogowych w przypadku wykroczeń popełnianych przez kierowców z innych krajów UE. Nowe przepisy mają na celu usprawnienie identyfikacji sprawców wykroczeń i ułatwienie ściągania grzywien.

Zgodnie z dyrektywą, państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów. Jednym z kluczowych elementów jest poprawienie współpracy między organami krajowymi, w tym policją i GITD, co ma umożliwić szybsze wykrywanie i karanie wykroczeń, takich jak przekroczenie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu czy ucieczka z miejsca wypadku.