Ekspert wyjaśnia

„Zarośnięty” znak drogowy

17 sierpnia 2014

Pytanie:Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii oznakowania odcinka pomiaru prędkości przez straż miejską. Otrzymałem fotkę ze straży miejskiej we Wrocławiu. Sprawdziłem miejsce dokonania pomiaru i okazało się, że znak D51 jest zasłonięty przez gałąź drzewa i widoczny jest (częściowo) dopiero z odległości 5 m (fot. 1). O ile dobrze wiem, przepisy mówią, że miejsce pomiatu powinno być oznakowane (prd art 129b, us 4). Na moje wyjaśnienie komendant straży miejskiej odpowiedział że " znak D51 jest znakiem informacyjnym i nie wymaga od kierującego żadnej reakcji" w związku z tym jego widoczność nie jest konieczna. Dodam, że dysponuję fotografią przedstawiającą brak widoczności znaku, oraz fotografią wykonaną po złożeniu wyjaśnienia, kiedy to gałąź została usunięta (fot. 2). Gałąź miała ok 8 cm u podstawy, ok 3 cm w odległości 0,5 m od pnia i przebiegała w poprzek znaku. Jak mam się do tego odnieść? Pozdrawiam M.C.

dd46a226e70c08158609800b62e91fe014c0aa119d61fe6e1a7dd2b4721452c122da1261ea90679d

(498-18-19 fot. Czytelnik)

Odpowiedź: Często o tej porze roku kierowcy mogą mieć problem z zauważeniem znaków drogowych. Część znaków jest zasłonięta przez rosnącą zieleń. Zjawisko to nie jest groźne w momencie kiedy drzewa zasłaniają znaki informujące np. o parkingu. Sytuacja staje się niebezpieczna w momencie kiedy drzewa zasłaniają znaki informujące o przejściu dla pieszych. Policja nie może ukarać kierowcy, który nie zauważył zasłoniętego np. przez gałęzie znaku. Znaki drogowe muszą spełniać określone warunki, które szczegółowo opisane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Zarządca drogi powinien coś z tym zrobić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym. W Warszawie np. Służby Zarządu Oczyszczania Miasta prowadzą monitoring stołecznej zieleni i zdarza się, że same trafiają na utrudnienia. Miesięcznie w tym czasie interweniują nawet 100 razy, przycinają gałęzie przy znakach drogowych. Ich odsłanianiem zajmują się firmy pielęgnujące zieleń przyuliczną oraz Interwencyjne Pogotowie Porządkowe.Obserwacje widoczności znaków drogowych zaczynają się wiosną, a kończą jesienią. Duża liczba interwencji podejmowana jest po ulewnych, obfitych deszczach, kiedy to gałęzie nasiąkają wodą i zwieszają się pod nadmiernym ciężarem.Zarząd Oczyszczania Miasta opiekuje się 1300 ha zieleni przyulicznej rosnącej wzdłuż ulic krajowych, wojewódzkich i powiatowych.