Przegląd prasy

80 mandatów i zabrane prawa jazdy – z policyjnego śmigłowca

25 lipca 2018

80 mandatów i zabrane prawa jazdy – z policyjnego śmigłowca
- Z góry widać niektóre wykroczenia znacznie lepiej - mówi asp. sztab. Piotr Jabłoński, kierownik Zespołu do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach z WRD KWP w Łodzi, który podczas takich akcji pracował w śmigłowcu. Wypatrywał z niego pojazdy, których kierowcy nie przestrzegali przepisów, i informował o nich policjantów na drodze, żeby zatrzymali je do kontroli. Sprawcy wykroczeń byli zaskoczeni, że zostały one zarejestrowane z helikoptera. „Policja 997” - „Rejestracja wykroczeń ze śmigłowca” [kliknij]

Podróżujący łódzkimi odcinkami autostrad mogli w sobotę zobaczyć czerwony śmigłowiec znajdujący się w służbie tamtejszej policji. Bell 260B wyłapywał piatów drogowych. Sygnał z kamer zamontowanych na helikopterze przekazywano do policjantów w radiowozach. Na podstawie nagrań funkcjonariusze zatrzymywali kierowców, którzy popełnili wykroczenie. - Dostawaliśmy od kierowców sygnały, że kierowcy Tirów blokują oba pasy na autostradach. Trzeba było więc zadziałać. Nie ma łatwiejszego sposobu do namierzenia takiego wykroczenia niż zarejestrowanie go z powietrza. Tylko w weekend na podstawie nagrań wypisano ponad 80 mandatów, a trzem kierowcom zabrano prawo jazdy - tłumaczy na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Joanna Kącka, rzeczniczka łódzkiej policji. Rozumiemy, że to pierwsze 80 mandatów.

Nie było to pierwsze takie działanie łódzkiej policji. Cieszy także ta forma dbałości o nasze bezpieczeństwo na drogach. Oby takie akcje stały się praktyką powszechną. Niestety sekcja lotnicza łódzkiej policji jako jedyna w kraju ma własne lądowisko i hangar. W Europie policja regularnie monitoruje ruch na autostradach właśnie przy użyciu helikopterów, ale też dronów. Amerykanie poszli jeszcze dalej - upubliczniają nagrania ilustrujące jak policja walczy z piratami drogowymi. (jm)

Słowa kluczowe autostrady mandaty policja