Przegląd prasy

Działa pierwszy fotoradar na autostradzie

25 lipca 2018

Działa pierwszy fotoradar na autostradzie
Dyskretnie zlokalizowane od lat obecne na francuskich autostradach (fot. Jolanta Michasiewicz)

Przed weekendem na węźle Sośnica przy zjeździe z A1 na A4 uruchomiono fotoradar. To tylko pozornie rutynowa informacja. Dlaczego? Bo jest to pierwszy krajowy fotoradar na autostradzie. - Jestem przekonany, że ten jedyny fotoradar działający na autostradzie nie będzie rodzynkiem, jeżeli chodzi o sieć autostrad i ekspresowych - komentował Marek Konkolewski, dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Dodał: - To przełom, bo przez lata na sieci najszybszych tras w Polsce nie było żadnego fotoradaru. - Wierzę w to, że autostrady bądź też drogi ekspresowe też będą objęte nadzorem tych doskonałych, bardzo precyzyjnych urządzeń. Drogowcy rozpatrują możliwość instalacji tych urządzeń także na innych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych. Tymczasem precyzyjnie analizują efekty działania pierwszego z nich.

- Uważam, że brak fotoradarów, albo ich niewielka liczba jest jednym z winowajców tego, że mamy bardzo dużo wypadków w Polsce - tłumaczy profesor Andrzej Szarata z Politechniki Krajowskiej. - Po prostu nie było u nas takiej praktyki, aby tego typu urządzenia były montowane na autostradach, ale wydaje mi się, że należy rozpocząć o tym dyskusję i takie kroki podjąć - twierdzi Szarata.

Jak się informuje stacja TVN24 - Polska wysłała już do Unii Europejskiej prośbę o dofinansowanie zakupu rejestratorów prędkości na polskie trasy szybkiego ruchu. Inspekcja Transportu Drogowego liczy na odpowiedź z Brukseli w ciągu kilku tygodni.(jm)