Przegląd prasy

„Chodnik ekologiczny”?

3 grudnia 2019

„Chodnik ekologiczny”?
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Jedną z pierwszych interpelacji poselskich jest skierowana przez Małgorzatę Pępek do ministra środowiska. Zwróciła się do resortu w sprawie utworzenia oraz sfinansowania programu dotyczącego budowy tzw. ekologicznych chodników.

Tym razem chodnik jest potraktowany jako element, który może pozytywnie wpływać na środowisko, na poprawę jakości powietrza, na zdrowie całego społeczeństwa. I przejdźmy do konkretów – chodzi tu o tzw. ekologiczne chodniki. Autorka interpelacji podkreśla, iż zastosowanie nowej technologii jest łatwym i efektywnym przedsięwzięciem. Do budowy tego chodnika używany jest specjalny materiał, który pod wpływem promieniowania UV powoduje proces utleniania szkodliwych związków azotu NOx zawartych w spalinach do bezpiecznych jonów azotanowych NO3.

Posłanka Małgorzata Pępek sugeruje wdrożenie tej technologii w budownictwie powszechnym oraz objęcie inwestycji specjalnym programem ułatwiającym samorządom w całym kraju ich realizację i finansowania.

To już wiemy co to jest tzw. chodnik ekologiczny. Czy będzie specjalny program? Tu odpowie resort. Może przy okazji poprawione zostaną chodniki niespełniające parametrów bezpiecznego z nich użytkowania? (jm)

Słowa kluczowe chodnik ekologia