Gościem programu Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE była Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy. Dziennikarka pytała: Czy na polskich drogach jest bezpiecznie, czy fotoradary pomagają podnieść poziom bezpieczeństwa, jak jeżdżą polscy kierowcy, co trzeba zmienić i poprawić.
Czy na polskich drogach jest bezpiecznie? - Niestety nie - uważa Klaudia Podkalicka. – W sytuacji, kiedy poruszam się po drodze nigdy nie wiem kto siedzi po drugiej stronie. Czy osoba ma odpowiednie umiejętności, czy osoba nie jest pod wpływem alkoholu, środków odurzających, a może w tym momencie mieć zawał. (…) Nawet najlepsi kierowcy pewnych sytuacji nie są w stanie przewidzieć.
Zapytana o szkolenie kandydatów na kierowców K. Podkalicka powiedziała: - I tu zaczynają się schody. Niestety w Polsce cały czas wygląda to tak, że nacisk się kładzie na to, żeby zdać egzamin. Żeby najszybciej mieć to upragnione prawo jazdy - dowód dorosłości. A prawda jest taka, że tak mało z kursów nauki jazdy wynosi się na egzamin. Cały czas wszyscy jesteśmy trochę samoukami. Zdajemy prawo jazdy i dopiero zaczynamy się uczyć. Przykład: zdajemy na małych autkach z manualną skrzynią biegów, a tu nagle okazuje się, że w rodzinie mamy dużego suw-a, mamy automatyczną skrzynię biegów, przeprowadzamy się do innego miasta. (…) Okazuje się, że ta nauka to była taka „pamięciówka”. Uczyliśmy się ruszać, skręcać (…). Apel do rodziców, którzy wybierają szkołę dla swoich dzieci, aby nie patrzyli wyłącznie na ceny (często są świetne promocje), tylko starali się wybrać szkołę przygotowującą do jazdy. (…)
A jak sprawdzić czy szkoła jest dobra? Przede wszystkim trzeba się zagłębić w opinie innych. Niekoniecznie patrzeć na tzw. zdawalność, bo to czy zdamy za pierwszym, drugim, czy trzecim razem, to wcale nie jest nic złego. To raczej pokazuje, że do końca nie jesteśmy właściwie przygotowani. (…) Patrzmy raczej czy szkoła ma odpowiednich nauczycieli, odpowiednich trenerów, instruktorów, którzy są w stanie wiedzę przekazać. (…) Certyfikaty, opinie innych - tak, ale można też pojechać do takiej szkoły i zobaczyć. Zobaczyć jaki mają program, co w cenie oferują. Czyli najważniejsze, aby nie patrzeć na cenę, bo ona właśnie może zgubić. A przecież musimy na drogach czuć się bezpiecznie i mieć pojęcie o poruszaniu się w ruchu drogowym. (…) Jeżeli ktoś egzaminu nie zdał to oznacza, że nie jest dobrze przygotowany i powinien przejść odpowiednie dodatkowe szkolenie, aby popełniane błędy wyeliminować, nauczyć się bezpiecznej jazdy i przewidywalności. (…) Niestety edukacja cały czas trochę kuleje.
- Ja generalnie jestem za tym, aby zmienić edukację w Polsce. (…) System kuleje, tylko dlatego, że ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. (…) Jazda samochodem wcale nie jest taka łatwa. Gdyby była właśnie taka, nie byłoby wypadków i smutnych statystyk, a kierowcy rajdowi nie mieliby zawodu, bo nie musieliby jeździć po poligonach doświadczalnych. (…) Osoba po kursie i której wydaje się że jest świetnym kierowcą, jednak nie maja zbyt dobrych umiejętności by jeździć np. wysokimi prędkościami. (…) Jeżeli ktoś chce jeździć z dużą szybkością zapraszam na tory wyścigowe, gdzie szkolą amatorów. Tam możemy się sprawdzić. (…) W naszym szkolnictwie przez trzydzieści lat nie zmieniło się nic. Samochody ewaluowały, zbudowano autostrady, samochody zachowują się zupełnie inaczej itd. itd. - podsumowała Klaudia Podkalicka. (jm)