Statystyka

22 038 598 osób w Polsce ma prawo jazdy. Większość tegorocznych nowych kierowców to kobiety

19 sierpnia 2021

22 038 598 osób w Polsce ma prawo jazdy. Większość tegorocznych nowych kierowców to kobiety
Od początku tego roku do końca lipca prawo jazdy odebrało w Polsce 216 169 osób. Najwięcej w marcu. Większość - 109 887 - tegorocznych kierowców to kobiety (fot. PIXELS)

22 038 598 - dokładnie tyle osób w Polsce ma prawo jazdy. Od początku tego roku do końca lipca prawo jazdy odebrało w Polsce 216 169 osób. Najwięcej w marcu. Większość - 109 887 - tegorocznych kierowców to kobiety. Jeśli jesteś w tej grupie - w swoim telefonie możesz też mieć mPrawo Jazdy. Podpowiadamy, jak je zdobyć.

mPrawo Jazdy to mówiąc najkrócej - prawo jazdy w telefonie. W aplikacji można je znaleźć od 5 grudnia 2020 r. Do tej pory taki dokument pobrało niemal trzy miliony osób (2 870 478). To prawie 60% wszystkich użytkowników mObywatela.

Jazda z mObywatelem. - mPrawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców. Znajdziemy w nim niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie - tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym - dodaje.

Inne różnice? Niewielkie. W mPrawie Jazdy - numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych.

mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie.

WAŻNE! Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Masz tradycyjne prawo jazdy i chcesz też mieć mPrawo Jazdy? Oto, co musisz zrobić, by tak się stało.

Po pierwsze i najważniejsze - pobierz aplikację mObywatel. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz - możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego.

Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź jak to zrobić.

Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie - aktywuj w niej mObywatela (dawniej mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

Jeśli pierwszy raz korzystasz z aplikacji, tłumaczymy jak aktywować mObywatela:

- Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mObywatel.

- Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mObywatela - wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji). Gotowe!

Wygoda i bezpieczeństwo. Od 5 grudnia kierowcy w Polsce nie mają obowiązku wożenia ze sobą tradycyjnego prawa jazdy. Do czego więc może się przydać mPrawo Jazdy? - mPrawo Jazdy może być przydatne przy wypożyczaniu samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, kiedy okazujemy uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji - mówi minister Adam Andruszkiewicz. - Nasza aplikacja to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który potwierdza ich autentyczność - dodaje. Co ważne, zapisane w mObywatelu są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu dane - chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji. Więcej informacji o mPrawie Jazdy, w tym odpowiedzi na najważniejsze pytania na jego temat - znajdziecie na stronie: Sprawdźcie!

Kierowca = mObywatel. mPrawo Jazdy to niejedyny dostępny w mObywatelu dokument, który może się przydać kierowcom. Znajdziecie tam także m.in.:

- mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu,

- Licznik punktów karnych - w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzisz aktualną liczbę swoich punktów karnych.

To nie wszystko! Informacje o pozostałych dokumentach dostępnych w naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel.

Naprawdę warto mieć mObywatela w swoim telefonie. Przyda się w wielu życiowych sytuacjach. Dlatego pobierz aplikację już dziś!

- Jeśli używasz urządzenia z systemem Android - pobierz tutaj.

- Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS - pobierz tutaj.

Zaczęliśmy od informacji na temat liczby osób w Polsce, które mają prawo jazdy. Na koniec - jeszcze kilka ciekawostek na ten temat.

Od początku tego roku do końca lipca prawo jazdy odebrało w Polsce 216 169 osób. Najwięcej w marcu. Większość - 109 887 – tegorocznych kierowców to kobiety:

- styczeń – 30 466 (15 980 kobiet i 14 486 mężczyzn)

- luty – 32 861 (17 077 kobiet i 15 784 mężczyzn)

- marzec – 36 215 (18 708 kobiet i 17 506 mężczyzn)

- kwiecień – 30 317 (15 245 kobiet i 15 072 mężczyzn)

- maj – 27 780 (13 749 kobiet i 14 031 mężczyzn)

- czerwiec – 28 749 (14 247 kobiet i 14 502 mężczyzn)

- lipiec – 29 782 (14 878 kobiet i 14 904 mężczyzn).

Skąd to wszystko wiemy? Z Centralnej Ewidencji Kierowców. To ta sama baza, z której pobierane są dane do mPrawa Jazdy.

Bezpiecznej jazdy!

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów