Statystyka

Nowy rok, a dowodu brak?

30 grudnia 2021

Nowy rok, a dowodu brak?
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Jeśli w okołosylwestrowych okolicznościach zniknął Wasz dowód i do dziś się nie odnalazł, nie czekajcie - zgłoście to. Zróbcie to online, dla bezpieczeństwa. W 2020 r. z tej możliwości Polacy skorzystali ponad 56 tysięcy razy.

Każdemu może się zdarzyć. Jeśli zdarzyło się i Wam - zgubiliście lub zniszczyliście swój dowód osobisty – nie lekceważcie tej sytuacji. Dowód w niepowołanych rękach to spore ryzyko. Dlatego zgłoście utratę dokumentu tożsamości. Najszybciej zrobić to online.

Unieważnić czy zawiesić? Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo. Zgodnie z prawem musi go mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce. Kara grzywny to wbrew pozorom najłagodniejsza z kar za brak ważnego dokumentu. Dużo poważniejsze mogą być konsekwencje sytuacji, w której nasz dowód trafi w niepowołane ręce. Dlatego utrata dowodu to poważna sprawa, która wymaga działania. Z pomocą przychodzi… internet.

Jeśli Wasz dokument zaginął lub został zniszczony – zgłoście to. Możecie to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Jedyne, czego potrzebujecie to profil zaufany i wizyta na portalu GOV.pl. Co ważne, niezależnie od tego jaki dowód osobisty macie – e-dowód, czy dokument wydany przed 4 marca 2019 r. – możecie go unieważnić. Jest tylko jedna różnica - jeśli zaginiony dokument wyrabialiście po 4 marca 2019 r., czyli jest/był e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie – zamiast od razu unieważniać – najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet. A jak to zrobić?

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość, załóżcie go już dziś. Najszybciej i najwygodniej zrobić to online – za darmo i w kilka chwil. Sprawdźcie szczegóły.

Jeżeli macie już profil zaufany, wejdźcie na portal GOV.pl i wybierzcie tam e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód lub Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu (jeśli Wasz dokument to e-dowód). Znajdziecie je w sekcji Dokumenty i dane osobowe. Już tłumaczymy, jak z nich skorzystać.

Jeśli masz starszy dowód. Jeśli dowód, który zaginął wyrabialiście przed 4 marca 2019 r., czyli przed wdrożeniem w Polsce e-dowodów - na portalu GOV.pl wybierzcie e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód. To usługa, którą przygotowaliśmy dla właścicieli „tradycyjnych” dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej.

Jesteście na miejscu, czyli na stronie e-usługi? Jeśli tak – kliknijcie przycisk Wyślij zgłoszenie. Oto kolejne kroki:

- Wybierzcie, co chcecie zgłosić - utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszacie uszkodzenie – będziecie musieli zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.

- Kliknijcie przycisk Unieważnij dowód.

- Wykorzystajcie profil zaufany i potwierdźcie unieważnienie kodem SMS, który dostaniecie na numer telefonu przypisany do Waszego profilu zaufanego.

- Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane - tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeśli chcecie mieć stuprocentową pewność, że Wasz dowód został unieważniony, możecie ją zyskać korzystając z kolejnej e-usługi Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

Jeśli masz e-dowód, to… Jeśli dowód, który Wam zaginął był nowszym egzemplarzem, a dokładnie odebraliście go po 4 marca 2019 r. (czyli był e-dowodem), zanim go unieważnicie – macie inne wyjście. - Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie - może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz. - Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu, oczywiście, także można zgłaszać przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu – dodaje. W tym przypadku także kluczowe są profil zaufany i wizyta na portalu GOV.PL.  Kiedy już będziecie na stronie naszej e-usługi, działajcie według tych wskazówek:

- Kliknijcie przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.

- Zalogujcie się profilem zaufanym.

- Zobaczycie status swojego dowodu i swoje dane - sprawdźcie je.

- Odpowiedzcie na pytanie, które wyświetli się pod statusem:

Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są ważne,

Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są zawieszone.

- W zależności od sytuacji, w której jesteście - kliknijcie przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu.

Szybko i skutecznie. - Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód - od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie - dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz. Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowaliście warstwę elektroniczną dokumentu - zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możecie w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne - nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie macie podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu - taki podpis nie będzie ważny. NIE zawieszajcie dowodu, jeśli macie pewność, że już go nie odzyskacie. W takiej sytuacji od razu zgłoście jego utratę. Zróbcie to online. Jeżeli Wasz dowód zaginął albo ktoś Wam go ukradł - zgłoście to także w swoim banku. Dzięki temu zadbacie o swoje bezpieczeństwo i ochronicie się przed oszustami.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów