Ekspert wyjaśnia

Czy epileptyk może wykonywać zawód kierowcy?

31 maja 2009

Pytanie Anna Bielecka:Wszyscy wiemy, że epilepsja, powszechnie nazywana padaczką, istnieje. Kojarzy nam się zazwyczaj z gwałtownymi atakami mogącymi prowadzić np. do utraty przytomności. Niewiele jednak osób wie na czym polega jej istota. Czym więc jest tak naprawdę epilepsja?
Odpowiedź prof. Mike Kerr:Istota epilepsji związana jest z substancjami chemicznymi, które występują w mózgu człowieka. Zdarza się, że zaczynają działać zbyt aktywnie. Pobudzają wtedy nerwy w mózgu do pracy. Wtedy jakiekolwiek działanie, które wynika z działalności mózgu może się zdarzyć, ale człowiek tego nie kontroluje. Mamy do czynienia z epilepsją. Przykładem takiego niekontrolowanego działania może być poruszanie ręką. Ale zwykle jest tak, że atak rozprzestrzenia się na cały mózg i wtedy najczęściej występują konwulsje. Człowiek upada i trzęsie się. W schorzeniu tym chodzi więc o to, jak mózg kontroluje swoje działania.

Pytanie Anna Bielecka:Jakich zawodów nie powinien wykonywać epileptyk?

Odpowiedź prof. Mike Kerr:Nie może być kierowcą ciężarówki, pilotem, chirurgiem. Jeżeli jednak osoba nie ma ataków, może w Wielkiej Brytanii, już po roku znowu być kierowcą.

Odpowiedzi udzielił: prof. Mike Kerr