Ekspert wyjaśnia

Mandat za parkowanie na drogach osiedlowych

5 września 2010

Pytanie: Czy wejście w życie nowych przepisów ukróci łamanie przepisów na drogach wewnątrz osiedli?

Odpowiedź:: Nie w każdym przypadku. Żeby tak się stało, Ministerstwo Infrastruktury musi wydać rozporządzenie, które określi symbol znaku wyznaczającego strefy ruchu. Wtedy spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły ustanowić takie strefy na swoim terenie. Od tego momentu w ich obrębie będą obowiązywać wszystkie przepisy prawa drogowego. Niemniej jednak dziś już możemy w określonych przypadkach założyć blokadę, czy nawet odholować pojazd z osiedlowej drogi wewnętrznej.

Pytanie: Kiedy ministerstwo przygotuje rozporządzenie?

Odpowiedź: Już nad tym pracuje, jednak procedura administracyjna musi potrwać. Myślę, że nowe przepisy zaczną w pełni działać za dwa, może trzy miesiące.

Pytanie: Co w takim razie zmieniło się dziś?

Odpowiedź: Przede wszystkim moi ludzie dostali całkiem nowe możliwości działania. Na drogach wewnętrznych czy na parkingach przy supermarketach możemy teraz zastosować blokadę w sytuacji ustawienia np. znaków zakazu zatrzymywania. Bezlitośnie będziemy też karać kierowców, którzy zatrzymują się na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Do tej pory z tym problemem każde centrum handlowe musiało sobie radzić samodzielnie. Teraz o pomoc mogą poprosić nas. Osobie parkującej bez uprawnień na miejscu dla osób niepełnosprawnych będzie można odholować samochód na parking strzeżony.

Pytanie: Więc strażnicy będą mieli więcej pracy.

Odpowiedź: Przybędzie nam obowiązków, ale jesteśmy na to przygotowani. Już odbyły się odpowiednie szkolenia. Przez pierwszych kilka dni skupimy się na akcji informacyjnej - kierowcy dowiedzą się, co zmieniło się w przepisach. Później już będziemy je po prostu egzekwować.

Pytanie: Jakich kar należy się spodziewać?

Odpowiedź: Surowych. Za zajęcie miejsca osobie niepełnosprawnej wystawimy mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo jeżeli kierowcy nie będzie w pobliżu samochodu, to wezwana zostanie laweta, która odholuje samochód na płatny parking. Jego właściciel będzie musiał się więc liczyć ze sporym ubytkiem w swoim portfelu.

Pytanie: Myśli Pan, że takie działania przyniosą pożądany skutek?

Odpowiedź: Do tej pory piraci drogowi byli w takich miejscach bezkarni. Walczyliśmy długo, by zlikwidować tę oczywistą lukę w prawie. Teraz nam pozostaje tylko to prawo wyegzekwować. 

Odpowiedzi udzielił: Janusz Wiaterek, komendant krakowskiej straży miejskiej, konsultował w Sejmie zmiany w kodeksie drogowym