Ekspert wyjaśnia

Na egzamin państwowy bez dowodu osobistego? Wyjaśnia Krzysztof Wójcik

28 listopada 2015

 

 

Pytanie: Witam. Mam pytanie, na które nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć. Zdałam już egzamin teoretyczny. Mam umówiony termin egzaminu praktycznego. Ale zgubiłam dowód osobisty. Mam zaświadczenie z urzędu o utracie poprzedniego i potwierdzenie wniosku o złożenie dowodu. Paszport niestety nieważny. Czy mogę przystąpić do egzaminu bez dowodu? 

Odpowiedź:Niestety, w tym przypadku nie mam dobrych wiadomości. Aby przystąpić do egzaminu państwowego na prawo jazdy, należy spełniać kilka wymagań zawartych w rozporządzeniu z 13 lipca 2012 r. "w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania...". Jednym z nich jest okazanie któregoś z trzech dokumentów potwierdzających tożsamość - dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi dowodów tożsamości, unieważnia się dokument, którego data ważności upłynęła. Co za tym idzie, niemożliwym staje się weryfikacja osoby na podstawie takiego dokumentu. W mojej ocenie, nie można doprowadzić do precedensu i weryfikować tożsamość na podstawie dokumentu, który stracił swoją ważność nawet kilka dni czy tygodni temu. Otwarcie takiej furtki mogłoby spowodować nagminne posługiwanie się przez zainteresowanych nieważnymi dokumentami, bez wyzwolenia ustawowej konieczności ich wymiany. Obecnie, jedynym rozwiązaniem jakie mogę zasugerować dla osób mających podobny problem, jest rezygnacja z wcześniej umówionego terminu, bądź też przesunięcie go do momentu otrzymania nowego dokumentu tożsamości. Pozdrawiam.

Odpowiedzi udzielił:7a25bc81d29e553c4d82426bbb32e1daf816ae7a

Krzysztof Wójcik, p.o. Kierownika Wydziału Szkoleń WORD Warszawa

(529-101 fot. jola michasiewicz)