Ekspert wyjaśnia

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru

12 lipca 2009

Pytanie: Dostałem niewyraźne zdjęcie z fotoradaru straży miejskiej, chyba zrobione poza pasem drogowym tego nie mogę stwierdzić ale odległość jest daleka i niewyraźnie widać twarz. Co mam zrobić nie rozpoznaję kierowcy? Czy można w dowolnych miejscach ustawiać fotoradar przez straż miejską, czy muszą one być w pasie drogowym? Pozdrawiam Andrzej B.

Odpowiedź:W nawiązaniu do przesłanego pytania informuję, że: z art. 129 b ust. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, reguluje współpracę policji ze strażami miejskimi (gminnymi) w kwestii obowiązku uzgodnień miejsca i czasu kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami, w tym fotoradarów przez funkcjonariuszy Straży. Faktycznie komendant straży miejskiej (gminnej) ma obowiązek okresowego uzgadniania z komendantem miejskim (powiatowym) policji lub działającym z jego upoważnienia kierownikiem komórki ruchu drogowego, miejsca i czasu wykorzystania fotoradaru w służbie, na podstawie sporządzanych przez policję analiz stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Związane jest to głównie z liczba zdarzeń w ruchu drogowym, zwłaszcza wypadków z ofiarami śmiertelnymi, liczbą innych wypadków drogowych i liczbą kolizji drogowych.

Kwestia jakości zdjęcia sporządzonego przez fotoradar zależy głównie od typu fotoradaru, warunków pogodowych oraz ustawienia parametrów pracy samego urządzenia ( ustawienia jasności zdjęcia, szybkości zrobionego zdjęcia, pas ruchu ruchu, ukształtowanie terenu, pojazdy podlegające rejestracji – osobowe czy ciężarowe, prędkość pojazdu podlegająca rejestracji i inne) oraz od jakości sprzętu komputerowego wykorzystywanego do drukowania zdjęć wykonanych przez fotoradar. Samo zdjęcie można na życzenie sprawdzić na nośniku informacji, na którym jest ono przechowywane.

Jeśli nie można rozpoznać kierującego pojazdem, który jest użytkowany przez kilku kierowców, właściciel pojazdu może skorzystać z art. 78 ust. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Odpowiada wtedy karnie za niewskazanie, na żądanie organu kontroli ruchu drogowego, kierowcy lub użytkownika jego pojazdu (art. 97 kw w zw. z art. 78 ust. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Za powyższe naruszenie przepisów ruchu drogowego nie nalicza się punktów do ewidencji kierowców. Kierowca otrzymuje grzywnę według uznania funkcjonariusza w granicach 20-500 zł, ponieważ jest to wykroczenie nie ujęte w taryfikatorze mandatów. Należy się jednakże liczyć, że jeśli organ kontroli ruchu drogowego w ramach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczeniaustali tożsamość kierującego pojazdem, a okaże się nim właściciel pojazdu, ten będzie odpowiadał za popełnione wykroczenie drogowe ( przekroczenie prędkości i ewentualnie inne zarejestrowane przez fotoradar np. nie używanie świateł mijania czy nie stosowanie się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa). Ponadto właściciel pojazdu może odpowiadać za wykroczenie z art. 65 § 1 pkt 1 kw lub 65 § 2 kw, jeśli organ uzna, że tożsamość osoby na zdjęciu z fotoradaru jest jemu znana i ten umyślnie lub wbrew obowiązkowi nie udzielił funkcjonariuszowi organu kontroli ruchu drogowego wiadomości o tożsamości kierowcy.

Odpowiedzi udzielił: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie;

opr. podinsp. K. Czupryniak