Ekspert wyjaśnia

Parkowanie na drodze bez przejazdu

2 maja 2010

Pytanie: Witam, chciałam zapytać o aspekt parkowania na drodze gminnej. Mieszkam w domkach jednorodzinnych położonych na drodze ślepej. Droga ta nie spełnia wymagań drogi ślepej, gdyż nie posiada zatoczki do zawracania. Mój dom jest przedostatni. Za nami mieszkają sąsiedzi (którzy nie posiadają samochodu), a do których prawie codziennie przyjeżdża młody chłopak. Parkuje on z końcem linii oddzielającej nas od sąsiadów. Nie korzysta on z podjazdu garażowego, który na terenie tej posiadłości jest w stanie pomieścić dwa samochody osobowe. Ani z parkingu, który znajduj się na naszej ulicy. Stoi w taki sposób, że uniemożliwia mi wjazd tyłem do garażu. Wjazd przodem uszkadza samochód. Ulica jest w stanie pomieścić na szerokość dwa małe samochody osobowe. Ja jestem w posiadaniu większego samochodu, co uniemożliwia ten manewr. Czy można wyegzekwować w jakiś sposób zmianę jego parkowania? Czy istnieje jakiś przepis różnicujący prawa osób przyjeżdżających i właścicieli do posesji? Rozmowy niestety nic nie dają. Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuje z góry za odpowiedź!

Odpowiedź:Witam, na wstępie należy wyjaśnić, że nie ma wymagania, aby droga bez przejazdu, tzw. ślepa miała zatoczkę do zawracania. Zatoczki takie należą do wyjątków. Kierujący wjeżdżający na drogę ślepą, oznakowaną znakiem D-4, musi ocenić, jaka jest szerokość jezdni oraz wymiary jego pojazdu i liczyć się z tym, iż ewentualnie będzie musiał, albo zawrócić przy użyciu biegu wstecznego, albo wyjechać z tej drogi tyłem. Jeżeli, jak informuje czytelniczka, ta ślepa ulica jest drogą gminną, która na podstawie ustawy o drogach publicznych jest właśnie drogą publiczną (chociaż najniższej kategorii), to w ruchu na tej ulicy obowiązują przepisy Kodeksu drogowego, a zwłaszcza ustawa - Prawo o ruchu drogowym. W opisanej sytuacji mają zastosowanie w szczególności art. 46 ust. 1 i art. 49 ust. 2, z których odpowiednie fragmenty przytoczone są poniżej:

6. 1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

49. 2. Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Nie ma ogólnego przepisu różnicującego sposób postępowania na drodze publicznej właścicieli posesji i osób przyjeżdżających. Jeżeli ów "młody chłopak" nie respektuje obowiązujących przepisów, to proponuję wskazać jemu, te przepisy i uprzedzić, że w razie nadal ich lekceważenia odpowiednie zawiadomienie zostanie przekazane straży gminnej (miejskiej) lub funkcjonariuszowi Policji, a to może skończyć się mandatem. Należy mieć nadzieję, iż samo ostrzeżenie odniesie oczekiwany skutek.

Odpowiedzi udzielił: Zbigniew Drexler,

autor książek popularyzujących przepisy o ruchu drogowym oraz ich objaśnianie