Ekspert wyjaśnia

Podróż z przyczepką

9 lipca 2011

Pytanie: Jak podróżować z przyczepką?

Odpowiedź:Kierowania autem z przyczepą jest zadaniem dość skomplikowanym. Instruktorzy Szkoły Jazdy Renault radzą, na co należy zwrócić uwagę:

1.Przed rozpoczęciem jazdy sprawdzamy, czy przyczepa jest należycie spięta z autem i czy jej punkty świetlne (stop, kierunkowskazy) działają prawidłowo. Kontroli wymaga również widoczność w lusterkach bocznych – w mniejszych samochodach muszą być one zamontowane na wysięgnikach.

2.Przed podróżą ładunek powinien zostać stabilnie umocowany, aby zapobiec jego przemieszczaniu się podczas jazdy. Nadmierne obciążenie tyłu przyczepki może spowodować pogorszenie stabilności jazdy, dlatego bagaż należy układać w pobliżu dyszla i na wysokości osi.

3.Płynne rozpoczęcie jazdy wymaga zwiększenia obrotów silnika, aby nie zgasł, a start odbywał się płynnie, bez szarpnięć. Przyspieszanie wymaga bardziej zdecydowanego operowania pedałem gazu, gdyż zespół rozpędza się wolniej.

4.Przyczepka stanowi dodatkowy opór dla samochodu. Ma to znaczny wpływ na zużycie paliwa, prędkość jazdy oraz możliwość wyprzedzenia innego pojazdu. Kierowca, zanim wykona jakikolwiek manewr, powinien mieć świadomość, iż podczas jazdy z przyczepą wydłuża się droga hamowania, a podczas gwałtownego hamowania może wystąpić trudność w utrzymaniu prostego toru jazdy przyczepy.

5.Należy też pamiętać, że na zakrętach koła przyczepy toczą się po mniejszym łuku i trzeba te zakręty pokonywać z takim wyliczeniem, aby nie zawadzić o chodnik (gdy skręcamy w prawo) lub jakiś pojazd stojący w pobliżu na jezdni (gdy skręcamy w lewo).