Ekspert wyjaśnia

Tzw. szykany drogowe

13 września 2009

Pytanie: Witam, szukam odpowiedzi na taką sytuację na drodze jak poniżej. Sprawa niby prosta, ale okazuje się, że budzi sporo emocji na drodze. W celu uproszczenia nasi włodarze zastosowali dziwny twór w postaci tzw. szykan, zwężenia, które jest na fotce. Widoczne skrzyżowanie w tle, za mercedesem, jest oznakowane znakiem drogowym A-5. Tak więc widoczne w tle seicento dojeżdżając do skrzyżowania widzi znak "skrzyżowanie dróg" a następnie dojeżdża do widocznych szykan, które nie są oznakowane w jakikolwiek sposób. Taki sam znak A-5 znajduje się za szykanami od strony fotografującego, a dodatkowo widoczna częściowo na jezdni linia, nie wiedzieć czemu składająca się z dwóch znaków P-12 i P-13 (!). Tak więc skrzyżowanie to traktowane jest jako skrzyżowanie dróg równorzędnych, zarówno dla samochodów jadących tak jak mercedes na zdjęciu (czerwone seicento) jak i dla tych w przeciwnym kierunku a więc od fotografującego. Kto ma pierwszeństwo w sytuacji jak na zdjęciu? Wjeżdżający, dojeżdżający do szykany mercedes czy np. dojeżdżający w jego kierunku w tym samym czasie z przeciwnej strony inny pojazd? Kto komu powinien ustąpić pierwszeństwa przejazdu?

 

05726e4562df0bb8eb16c54c40581c3e409f1030 

(315-21)

Będę bardzo wdzięczny za poruszenie tego tematu na Waszym forum i odpowiedzi jeśli to możliwe to przez Pana Zbigniewa Drexlera, który jest dla mnie prawdziwym autorytetem. Pozdrawiam Leszek J.

Odpowiedź (autr odpowiedzi udzielił jej wyłącznie na podstawie znajomości sytuacji na małym foto - red.):Witam. Sprawa wcale nie jest taka prosta, jak pisze Czytelnik, bo coś się komuś poplątało. Zastosowane "szykany" i oznakowanie budzą, moim zdaniem, poważne zastrzeżenia zarówno z formalnego, jak i merytorycznego punktu widzenia.

Jeżeli umieszczono przed skrzyżowaniem znaki A-5, które jedynie potwierdzają" zasadę pierwszeństwa z prawej" to nie mogą im towarzyszyć na jezdni znaki - linie zatrzymania - stosowane jako uzupełnienie znaków pionowych regulujących pierwszeństwo odmiennie, tj. wskazując na podporządkowanie jednej z ulic. Linia P-12 bowiem towarzyszy tylko znakowi B-20 "stop", a linia P-13 - tylko znakowi A-7 "ustąp pierwszeństwa". Wymienionych znaków pionowych tutaj nie ma, a więc namalowanie linii P-12 i P-13 jest rażącym naruszeniem przepisów przez organizatora ruchu, wprowadzającym w błąd kierujących.

Pod względem zaś merytorycznym, zastrzeżenie budzi umieszczenie przedstawionej na fotce szykany bezpośrednio przed/za skrzyżowaniem. Jest to miejsce, w którym kierujący jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, ustalenia jakim pojazdom ma ustąpić pierwszeństwa a także ustąpić pieszym przekraczającym jezdnię. Zmuszanie kierujących do robienia slalomów w tym miejscu wywołuje dodatkowe komplikacje i może powodować niezrozumiałe sytuacje, zwłaszcza w nocy, gdy kierowca zbliżający się do skrzyżowania, tak jak widoczne na zdjęciu seicento, zobaczy na przeciw zbliżający się do skrzyżowania samochód jadący w pewnej chwili po lewej stronie jezdni. Bezpieczeństwu ruchu to nie służy.

Jeżeli chodzi o pierwszeństwo pomiędzy pojazdami na skrzyżowaniu, to decydujące znaczenie ma tu znak pionowy A-5 (mam nadzieję, że jest ustawiony na wszystkich wlotach), natomiast przepisy nie dają odpowiedzi na pytanie o pierwszeństwie przy przejeżdżaniu przez środek szykany. Zbliżające się do siebie z przeciwnych kierunków pojazdy znajdują się względem siebie w identycznej sytuacji. Oba wjeżdżają na część środkową jezdni z jej lewej strony, a więc żaden z nich nie znajduje się w sytuacji zobowiązującej go ustąpienia jadącemu z przeciwka. Można jedynie odwołać się do zasad kultury, ale ona niestety nie jest dominującą cechą wśród naszych kierowców. Zbigniew Drexler

Temat poruszony przez naszego Czytelnika oraz dziennikarzy portalu “NOWINY’ będziemy kontynuowali w najbliższych numerach. Ciekawi jesteśmy Państwa opinii, co do stosowanych na drogach tzw. “szykan drogowych”, opinii co do celowości ich stosowania, rzeczywistej poprawy bezpieczeństwa w związku z ich zastosowaniem itd. Itp. Piszcie Państwo na adres: news@prawodrogowe.pl

Odpowiedzi udzielił: Zbigniew Drexler, autor podręczników do nauki jazdy