Ekspert wyjaśnia

Znak D-41 i A-7 nie mogą być stosowne łącznie

12 czerwca 2011

Pytanie: Przesyłam zdjęcie ze skrzyżowania ul. Orzeszkowej-Konopnickiej w Działdowie. Mam pytanie, czy mogą te znaki być ustawione łącznie? Znak D41 "wyjazd ze strefy zamieszkania " - włączam się do ruchu a więc ustępuję wszystkim pojazdom. Natomiast znak A7 ''ustąp pierwszeństwa” ustawiony również z przeciwnej stron zobowiązuje tamtego kierującego przy skręcie w lewo do przepuszczenia pojazdu z drugiej strony, w tym przypadku opuszczającego "strefę zamieszkania". Pozdrawiam Zygmunt K.

45f242af9455cd3242a6c6ce2a8655b4f79d9570

(Fot.: PD@N 390-1)

Odpowiedź:Czytelnik w pełni ma rację. Znak D-41 nie może być stosowany łącznie ze znakiem A-7, gdyż znaki te w sposób różny regulują kwestię pierwszeństwa. Włączając się do ruchu, co wynika ze znaku “koniec strefy zamieszkania” kierujący ma ustąpić wszystkim bez wyjątku, natomiast znak “ustąp pierwszeństwa” zobowiązuje do ustąpienia pierwszeństwa tylko tym, którzy znajdują się na drodze z pierwszeństwem (por. § 5 ust. 5 i § 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych). Czytelnik dobrze wskazał to na przykładzie.

Zbigniew Drexler, autor książek popularyzujących przepisy o ruchu drogowym oraz ich objaśnianie