News tygodnia

Po raz 8. wręczono nagrody PARTNER BRD

27 listopada 2017

Po raz 8. wręczono nagrody PARTNER BRD

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego po raz 8. zorganizowało uroczystość wręczenia nagród PARTNER BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2017. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, współorganizatorem była Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zaproszenie do udziału w tym tak ważnym wydarzeniu przyjęło wielu przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb publicznych, środowisk naukowych, instytucji i firm prywatnych oraz osób, które podejmują działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Wśród nich: Konrad Romik, sekretarz KRBR, Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego, Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Prowadzącą była aktorka Grażyna Wolszczak.

Gala odbyła się 24 listopada br. w Warszawie. Poniżej kategorie, nominacje i laureaci:

Osoba roku:

Filip Grega (laureat)

asp. Zbigniew Dyjach

Jacek Kowalski

Laureatem w kategorii Osoba roku został Filip Grega szczecinianin, z zawodu instruktor nauki jazdy, który nie ogranicza się jedynie do prowadzenia lekcji jazdy, ale od wielu lat działa społecznie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego mieszkańców regionu i całej Polski. W latach 2014 -2015 stworzył i prowadził serię programów w telewizji internetowej pt. „Jak jedziesz w Szczecinie?”, w której tłumaczył najistotniejsze zagadnienia bezpieczeństwa drogowego. Obecnie, już po zakończeniu cyklu przez wydawcę, sam kontynuuje wideoporadnik, tłumacząc mieszkańcom Szczecina zasady bezpiecznego ruchu w miejscach o zmienionej organizacji lub miejscach istotnie niebezpiecznych. W ramach swojej działalności uruchomił i prowadził nieodpłatne szkolenia pt. „Rowerowo ale z głową”, przeznaczone dla rowerzystów, którzy chcą przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego i obowiązujące przepisy. W 2014 roku z jego inicjatywy powstała Fundacja Odpowiedzialne Szkoły Jazdy, która działa na rzecz jakości szkolenia szkół jazdy w całej Polsce.

Nominowanymi w tej kategorii byli również aspirant Zbigniew Dyjach – Funkcjonariusz  Komisariatu  Policji w Niepołomicach, a także Jacek Kowalski – Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.

Firma roku:

Nest Bank (laureat)

Cemex

JTI Polska Sp. z o.o.

Firmą Roku 2017 został Nest Bank S.A. za kampanię społeczną „Superfotelik – chroni na bank”. Kampania skupiła się na świadomości bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach. W jej ramach powstało wiele wydarzeń i działań edukacyjno-informacyjnych, które wywołały dyskusję wśród mediów i społeczeństwa. Bank zaangażował do akcji Pawła Kurpiewskiego – specjalistę w dziedzinie bezpiecznego przewożenia dzieci, a także osoby powszechnie znane, takie jak: Kasia Cichopek i Marcin Hakiel. Kampania komunikacyjna stała się inspiracją do stworzenia produktu finansowego. Bank udzielał kredytu na sfinansowanie zakupu fotelika – co ważne był to kredyt 0% bez ukrytych kosztów. Za długoletnie działania z zakresu prewencji w obszarze ruchu drogowego wyróżniona została również firma CEMEX Polska Sp. z o.o., a także JTI Polska Sp. z o.o.

Media roku:

Audycja radiowa „Odjechani” (laureat)

Audycja „Skołowani”

„Gazeta Niepołomice”

W kategorii Media Roku Kapituła Nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zdecydowała, że w szczególny sposób wyróżni audycję „Odjechani” nadawaną w Antyradiu. Doceniono profesjonalizm i regularne podejmowanie na antenie tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wśród wyróżnionych w kategorii Media Roku znalazła się również audycja „Skołowani” z radia TOK FM i lokalna Gazeta Niepołomice.

Instytucja publiczna:

Przedszkole nr 50 w Lublinie (laureat)

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Suchorabie

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu

W tym roku wśród nominowanych do nagrody w kategorii Instytucja Publiczna Roku znalazły się: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Suchorabie, Przedszkole nr 50 w Lublinie i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu. Ostatecznie Kapituła przyznała statuetkę Przedszkolu nr 50 w Lublinie – placówce, która od wielu lat realizuje ponadprzeciętne działania edukacyjne propagujące bezpieczeństwo ruchu drogowego wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego, które zostały wysoko ocenione przez Przewodniczącą Sekcji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komisji Europejskiej. Przedszkole jest pierwszą placówką tego typu, która została sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Od lat realizuje projekt edukacyjny „Bezpieczny przedszkolak” mający na celu podnoszenie świadomości dzieci w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze a także wykształcenie nawyku noszenia elementów odblaskowych. Projekt prezentowany jest na stronie Lubelskiego Kuratorium Oświaty jako przykład dobrej praktyki.

Organizacja pozarządowa:

Przejście Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Przestępstw (laureat)

Motopozytywni

Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki

Organizacją pozarządową roku zostało Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” z Zabawy koło Tarnowa. Celem działania Stowarzyszenia jest pomoc osobom, które ucierpiały w wypadkach drogowych lub straciły bliskich w tragicznych okolicznościach. Stowarzyszenie jest inicjatorem budowy jedynego w Polsce Pomnika Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”, gdzie organizowane są coroczne ogólnokrajowe obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tej kategorii Kapituła postanowiła w tym roku wyróżnić również Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki z Nowego Dworu Mazowieckiego i Motopozytywnych Trójmiasto.

W skład Kapituły Nagrody „Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2017” weszli: Konrad Romik (sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Marcin Ślęzak (dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego), Dorota Małecka (dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża), Romuald Chałas (prezes Automobilklubu Polski), Radosław Czapski (przedstawiciel Banku Światowego), Mateusz Litewski (przedstawiciel firmy UBER), Andrzej Jarubas (z Safe Drive), Bartłomiej Morzycki (prezes Partnerstwa), Elwira Kobylińska (wiceprezes Partnerstwa), Andrzej Grzegorczyk (wiceprezes Partnerstwa), Piotr Sarnecki i Maciej Wroński - członkowie Zarządu Partnerstwa.

Założeniem Konkursu jest uhonorowanie i promowanie inicjatyw, które zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym aktywnie przyczyniają się do poprawy brd, tak tez się stało i tym razem. Na sali widzieliśmy wiele Osobistości tego środowiska. Szczerze gratulujemy zarówno nominowanym jak i laureatom. (jm)

Fotorelacja: Jolanta Michasiewicz

Słowa kluczowe Partner BRD (nagroda)