Ogłoszenia

Nowe rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów

15 sierpnia 2020

Nowe rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii [kliknij]

W miniony piątek wieczorem Rządowe Centrum Legislacji opublikowało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Obowiązuje od soboty.

Rząd przygotował kolejne restrykcje, i uściślenia. Po pierwsze wprowadzono trzy strefy, w tym czerwona, gdzie obowiązują najściślejsze obostrzenia. Precyzyjnie uściślony został wykaz chorób, które powodują zwolnienie z nakazu noszenia maseczki. Te regulacje to efekt bardzo licznych faktów lekceważenia obowiązku zasłaniania nosa i ust np. w środkach transportu, urzędach itd. Dziś wiadomo, że takim zwolnieniem są objęte osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. - Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny - powiedział PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Utraciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1066, 1161, 1182 i 1292).

Nowe rozporządzenie obowiązuje z dniem 8 sierpnia br. (jm)